Dan potem, ko so neznanci z raketnim napadom uničili Zlato mošejo oziroma mošejo Al Askari v Samari, eno najpomembnejših šiitskih svetišč, se v Iraku še stopnjuje nasilje med suniti in šiiti. Iraški politiki opozarjajo, da lahko trenutne razmere privedejo do državljanske vojne.
Isto sporočilo je posredovala tudi Mednarodna liga ulem, ki združuje okoli 300 sunitskih verskih predstavnikov. Protestiral je tudi iraški Svet ulem, ki predstavlja najvišje sunitsko versko telo v državi.
Izredne razmere v Bagdadu
Iraške oblasti so v sredo, po izbruhu nasilja med suniti in šiiti, v Bagdadu in še nekaterih mestih razglasile policijsko uro, Sprva so napovedovali, da bo trajala med 20. in 5. uro, nato pa so se odločili, da jo bodo v prestolnici in še treh okoliških provincah še podaljšali. Tako naj bi v petek do 16. Bagdad ostal popolnoma opustel, policija pa namerava aretirati vsakogar, ki bi se v tem času znašel na ulicah, "tudi če bo želel le moliti v mošeji". Petek je namreč dan za molitev, oblasti pa se bojijo, da bi se prav na ta dan spopadi med šiiti in suniti še stopnjevali.
Medtem po vsej državi potekajo protesti. V Basri se je zbralo kar 100 tisoč ljudi, v Samari pa je iraška policija jezne protestnike, ki so se zbrali pred
uničeno mošejo, razgnala. Bagdadske ulice medtem samevajo. Policija in vojska sta po vsej državi v stanju najvišje pripravljenosti.
Pred večjimi mošejami po državi so poostrili varnostne
ukrepe. Šiiti, prepričani, da so mošejo uničili sunitski skrajneži, so namreč
napovedali maščevanje. Požgali so že skoraj 70 sunitskih mošej po vsej državi. Skrajni sunitski verski voditelj Moktada al Sadr je medtem pripadnike svoje milice pozval, naj zaščitijo šiitske mošeje.
Suniti prekinili pogovore
Pomembna sunitska stranka v Iraku, Iraška fronta sloge, je začasno odpovedala vse pogovore s šiitskimi in kurdskimi kolegi o oblikovanju nove iraške vlade, vse dokler se ne bo sedanja vlada opravičila za napade na sunitske mošeje.
Člani omenjene stranke bi se morali skupaj z drugimi iraškimi
politiki danes sestati na nujni seji, ki jo je sklical iraški
predsednik Džalal Talabani zaradi posledic sredinega napada na
znamenito šiitsko mošejo v Samari, a so odpovedali udeležbo. Talabani
medtem opozarja, da je Irak vse bliže državljanski vojni.
Več kot 130 ubitih
Iraška policija je sporočila, da so južno od Bagdada na enem mestu našli najmanj 47 trupel. Ubiti naj bi bili delavci v neki tovarni, in sicer tako suniti kot
šiiti, vsi pa so se udeležili protestov zaradi uničenja Zlate mošeje v
Samari. Napadalci naj bi postavili nadzorne točke, tam pa so žrtve zvlekli z avtobusa in jih ustrelili. Ni pa znano, ali je poboj povezan z nemiri zaradi napada na omenjeno mošejo.
Že zjutraj pa je policija sporočila, da so v zadnjih 24 urah na različnih lokacijah po Bagdadu našli 53 trupel. Vse žrtve so bile ustreljene, večina pa je imela tudi zvezane roke. V Bakubi je v današnjem napadu na patruljo iraške vojske umrlo 12 oseb, 21 je bilo ranjenih.
Do medverskega nasilja je prišlo tudi v Basri. Šiitski skrajneži so napadli paznike v tamkajšnjem zaporu in nato s seboj odpeljali več zapornikov. Kasneje so na ulicah Basre našli deset trupel.
Ubili tri sodelavce televizije Al Arabija
Blizu Samare so našli trupla ugledne novinarke arabske televizije Al Arabija, Atvar Bahjat, ter dveh njenih pomočnikov, ki so jih dan pred tem ugrabili neznanci. Novinarka je v Samari poročal o napadu na eno najpomembnejših šiitskih mošej v državi, ko so jo skupaj s pomočnikoma ugrabili.
Svet obsoja napad na mošejo in nasilje
Napad na šiitsko mošejo v Samari je ostro obsodil Varnostni svet Združenih narodov. Napadalci so želeli s tem zanetiti spopade med muslimanskimi ločinami, je ocenil predsedujoči VS ZN, ameriški veleposlanik pri ZN John Bolton. Ob tem je pozval vse Iračane, naj kljubujejo napadalcem "s spravo in enotnostjo".
Britanski zunanji minister Jack Straw svari pred izbruhom državljanske vojne v Iraku. Ob tem ocenjuje, da nosi napad na znamenito šiitsko mošejo v Samari pečat teroristične mreže Al Kaida. Prepričan je, da za napadom stoji njen iraški vodja Abu Musab al Zarkavi.
Britanski premier Tony Blair je napad na mošejo v Samari označil za "dejanje obupa in oskrunitve". Ob tem je pozval Iračane, naj se uprejo "teroristom", ki poskušajo iztiriti proces demokratizacije države.
Podobnega mnenja je ameriški predsednik George Bush, ki je napad v Samari opisal kot "politično dejanje", namenjeno sprožitvi državljanske vojne.
Napad je za "teroristični zločin" označila tudi Arabska liga. "Pozivamo Iračane, ne glede na njihovo veroizpoved, k zadržanosti in enotnosti spričo poskusov, katerih namen je preprečiti neodvisnost Iraka," so zapisali.
Tudi visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je ob obsodbi napada na mošejo obsodil še nasilna dejanja, ki so temu sledila. "Takšna dejanja so očitno namenjena spodkopavanju procesa obnove v Iraku. Ta začaran krog nasilja je treba prekiniti," je dejal.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.