Tujina

V Iraku vsaj 100 mrtvih

Bagdad, 02. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA, S.M.
Komentarji
0

Od izvolitve nove vlade se je upor skrajnežev Iraku stopnjeval do te mere, da je življenje izgubilo vsaj 100 ljudi.

John Howard je proti pogajanjem s teroristi
John Howard je proti pogajanjem s teroristi FOTO: Reuters
V zadnjih dneh je od nove izvolitve iraške vlade v množičnem porastu nasilja po vsem Iraku umrlo vsaj 100 ljudi, več kot 150 jih je ranjenih. Tudi danes je v eksplozijah štirih avtomobilov bombe umrlo vsaj 10 ljudi.
Romunski predsednik Traian Basescu je dejal, da so trije v Iraku ugrabljeni romunski novinarji "zagotovo" živi. Besescu ob tem ni podal podrobnosti o tem, kje se novinarji nahajajo, prav tako pa tudi ni povedal nič o morebitnih pogajanjih za njihovo izpustitev.

Prva bomba je eksplodirala v okraju Hurija severno od Bagdada. Sprožila se je v trenutku, ko se je mimo peljal manjši vojaški konvoj vozil, v katerih je bil tudi komandant policijske enote povezane z iraškim notranjim ministrstvom, major general Fuleih Rašid. V eksploziji ni bil nihče ubit, Rašid in trije njegovi telesni stražarji pa so bili lažje ranjeni.

Drugič je eksplodiralo v zelo prometnem okrožju Karada na jugu prestolnice. Bomba je eksplodirala pred petnadstropnim trgovinskim centrom z elektroniko, kjer nakupuje veliko ljudi. Pri tem je bilo ubitih 6 civilistov, 12 jih je ranjenih. Eksplozija je poškodovala tudi sosednje stavbe in 6 avtomobilov v bližini, saj se je sprožil požar. Na kraj eksplozije so takoj prišli reševalci in gasilci, ki so preprečili širjenje požara in s tem morebitne dodatne eksplozije drugih avtomobilov.

V okrožju Zajouna v Bagadu sta v današnji tretji eksploziji avtomobila bombe umrla 2 policista in 2 civilista, 10 ljudi je ranjenih.

Četrti avtomobil bomba je eksplodiral v kraju Al Tarmijah, in sicer v trenutku, ko je po cesti pripeljal vojaški konvoj. V eksploziji so bili ranjeni štirje ljudje, med njimi en iraški vojak in en pripadnik iraške policije.

Howard napovedal boj s skrajneži

Avstralski premier John Howard je na obisku v Iraku zatrdil, da avstralska vlada ne bo popustila zahtevam ugrabiteljev, ki v zameno za izpustitev Douglasa Wooda zahtevajo umik ameriških, britanskih in avstralskih sil iz Iraka. Z njimi se v nobenem primeru ne bo pogajala, V Irak pa bodo poslali posebno skupino, ki bi skušala doseči Woodovo izpustitev.

Strokovnjak za varnost iz avstralske nacionalne univerze Michael McKinley je povedal, da bodo skupino sestavljali diplomati, specialne sile, obveščevalci ter osebe, izurjene za pogajanja v primeru zajetja talcev. Kljub Howardovim trditvam pa McKinley meni, da si bo Avstralija po vsej verjetnosti prizadevala za začetek dialoga z ugrabitelji.

Mckinley je še poudaril, da bi lahko ugrabitev dolgoročno vplivala na višino podpore Avstralije vojni v Iraku, kjer ima trenutno 1370 vojakov. Tudi italijanska vlada po "incidentu Calipari" razmišlja o umiku svojih sil iz Iraka. Iraški svetovalec za nacionalno varnost Muvafak al Rubaj je v pogovoru za ameriško televizijo CNN sicer ocenil, da bi se umik koalicijskih sil iz Iraka lahko začel sredi prihodnjega leta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10