Medtem ko pri nas pristojni še vedno ne najdejo pravih vzvodov za reševanje romskega vprašanja, pa iz Italije prihaja vzpodbudna novica glede podobnega problema v tamkajšnji družbi. Italijanski notranji minister Roberto Maroni je povedal, da bodo v enem letu zaprli 167 romskih naselji v Rimu, Neaplju in Milanu. Prebivalce romskih naselij, ki imajo dovoljenje za bivanje v Italiji, bodo preselili v urbana naselja, ki bodo opremljena z vso potrebno infrastrukturo. Romske otroke pa bodo poslali na šolanje.
Od 167 popisanih nomadskih naselij v Rimu, Milanu in Neaplju jih je bilo po Maronijevih besedah 124 postavljenih nezakonito, 43 pa zakonito. Vsi nezakonito postavljeni tabori "bodo zaprti in izpraznjeni", namesto njih pa bodo lokalne oblasti zgradile ustrezno opremljena naselja, ki bodo v skladu s higienskimi in sanitarnimi določili.
V nova naselja se bodo, kot je dejal notranji minister, lahko naselili tisti, ki bodo imeli dovoljenje za bivanje, vse ostale pa bodo izgnali. Kot je še dejal Maroni, imajo nomadi pravico, da ostanejo v Italiji, a le, če bivajo v ustreznih razmerah.
V kampih, ki so bili popisani v sklopu popisovanja Romov, živečih v Italiji, živi trenutno skoraj 12.350 ljudi, med njimi 5440 otrok. Maroni, član stranke Severna liga Umberta Bossija, je prepričan, da je pred začetkom popisovanja Romov v Italiji živelo vsaj še enkrat toliko ljudi. Večinoma naj bi šlo za Romune, ki so iz Italije odšli v Francijo, Španijo in Švico.
Popis Romov je eden od ukrepov desnosredinske vlade Silvia Berlusconija v boju zoper nezakonite priseljence. Med te ukrepe sodi tudi odvzemanje prstnih odtisov Romom, kar je sprožilo veliko kritik, a po prepričanju Evropske unije ni sporno ali diskriminatorno.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.