Tujina

V Italiji nov zakon o priseljevanju

Rim, 29. 06. 2007 12.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Levosredinska italijanska vlada je sprejela predlog novega zakona o priseljevanju, ki naj bi vključujeval več pravic za priseljence.

Po novem bodo tujci v Italiji lahko poroštvo zase prevzeli sami, če bodo zagotovili, da se lahko preživljajo sami.
Po novem bodo tujci v Italiji lahko poroštvo zase prevzeli sami, če bodo zagotovili, da se lahko preživljajo sami. FOTO: Reuters

Predlog novega zakona naj bi omogočil boljše upravljanje s priseljenskimi tokovi, predvideva pa tudi več sredstev za boj proti nezakonitem priseljevanju. Z novim zakonom naj bi tako pridobile tako oblasti kot priseljenci, v veljavo pa bo stopil, če ga bosta sprejela oba domova italijanskega parlamenta.

Po novem se bodo tujci lahko v Italijo priselili le, če bodo predložili priporočilo podjetij, javnih ustanov ali zasebnikov, ki finančno jamčijo za priseljence ali z njimi sklenejo pogodbo o zaposlitvi. Tujci bodo lahko poroštvo zase prevzeli tudi sami, če bodo zagotovili, da imajo dovolj denarja, da se lahko sami preživljajo.

Italija bo na svojih diplomatskih predstavništvih v tujini odprla zavode za zaposlovanje, kjer bodo tujci lahko zaprosili za delovna mesta. Kvote za priseljevanje bodo določene za tri leta vnaprej, v primeru strokovnih delavcev, menedžerje in zaposlene v zdravstveni negi, ki jih v Italiji zelo primanjkuje, pa jih bodo lahko tudi presegli. Zakon določa tudi, da morajo vsi priseljenci obvladati italijanski jezik.

Tuji državljani bodo po petih letih zakonitega prebivanja v Italiji pravno izenačeni z domačini, tako da se bodo lahko prijavili na razpise za službo v državni upravi, upravičeni pa bodo tudi do prejemanja socialnih dajatev.

"Zakon temelji na predpostavki, da mora tujec spoštovati našo ustavo in obvladati italijanski jezik. Ta dva vidika sta bistvena za smiselno integracijo. Obenem pa moramo spoštovati državljanske, socialne in verske pravice priseljencev," je ob predstavitvi predloga zakona dejal notranji minister Giuliano Amato.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User175911
02. 07. 2007 15.19
Očitno si ti že imel takšno izkušnjo. Računaj pa, da so ti ljudje iz Afrike, kjer doma ni NIKOLI najlepše. Po drugi strani imaš pa Pariz, kjer je razmerje domačin-priseljenec 1:1. Priseljenci nimajo službe, se ga napijejo, prosjačijo, in hitro zapadejo v slabo družbo, kriminal in ostalo. Potem se pa čudimo, da je največ kriminala med priseljenci (npr. poglejte etnično sestavo zaporov, to je statistika!)
User134379
30. 06. 2007 02.09
Mah ko jebe tunijo.. keri si je probal ve, da ni lahko.. in skoor vsi so se vrnili nazaj. Doma je res najlepse.