Romunska vlada je z željo, da bi odpravila predsodke o romunskih priseljencih, v Italiji začela posebno oglaševalsko kampanjo. Z njo želi vlada v Bukarešti predstaviti dejansko sliko romunskih priseljencev, ki so se integrirali v italijansko skupnost.
Tako se je v italijanskih časopisih pojavil oglas, ki prikazuje romunsko medicinsko sestro, živečo v majhnem stanovanju v Milanu, ki je ljubiteljska dramska igralka, sliko pa spremlja napis: "Ciao, sem iz Romunije!" Oglaševalska kampanja naj bi trajala tri mesece.
"Želimo se boriti proti predsodkom, ki nimajo nič opraviti z resnico. Odnos do priseljenih Romunov so uničili predvsem nekateri primeri kriminala, vendar zaradi tega trpijo vsi Romuni, tudi tisti, ki so povsem integrirani v italijansko družbo," je dejala neimenovana tiskovna predstavnica romunske skupnosti v Italiji.
Ugled romunskih priseljencev v Italiji se je še posebej zmanjšal v zadnjem času. Več romunskih državljanov je namreč tam zagrešilo kar nekaj kriminalnih dejanj, zato se je italijanska vlada odločila za precej nenavaden ukrep. Potem ko je pred letom dni romunski državljan umoril neko Italijanko, je vlada v Rimu izdala uredbo, ki dovoljuje izgon tujcev, ki so zagrešili kriminalno dejanje, tudi če prihajajo iz države članice EU.
Italija trepeta pred rasizmom
Na naslovnicah italijanskih medijev pa se je danes znašla zgodba kitajskega priseljenca, ki ga je v Rimu pretepla skupina mladoletnikov in je pristal v bolnišnici. Ista skupina mladoletnikov, ki jih je sicer policija že prijela, je osumljena tudi, da je pred nekaj dnevi napadla temnopoltega Afričana.
Napad je le eden v nizu, ki so v preteklih tednih v Italiji sprožili ostre debate.
V torek je skupina šestih policistov brutalno pretepla ganskega študenta, ki so ga zamenjali za preprodajalca drog. Kot je povedal, so ga prijeli pred šolo, ki jo obiskuje zvečer, ga zmerjali z "umazanim črncem" in pretepli.
Pred dvema tednoma pa sta se na 19-letnika iz Burkine Faso v Milanu z železnimi palicami spravila nek lastnik bara in njegov sin, ki sta ga pred tem zasačila pri tatvini piškotov. Nato sta ga težko poškodovanega pustila ležati na ulici, kjer mu je na pomoč prihitel prijatelj. Mladenič, ki že več let z družino živi v Milanu, se je iz kome zbudil šele čez nekaj ur.
Vsi ti primeri so sprožili političen spor med desnosredinsko vlado Silvia Berlusconija in levosredinsko opozicijo. Opozicijska Demokratska stranka je ob tem napadla vladajočo Severno ligo, ki naj bi "preko svoje sovražne politike do tujcev ustvarjala ozračje sovraštva".
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.