Kriminalisti so včeraj opravili hišne preiskave na 13 lokacijah, kjer so iskali dokaze v povezavi s kaznivimi dejanji spolnih zlorab otrok na spletu. 17 osumljencem so zasegli okoli 1000 kosov različnih elektronskih naprav in nosilcev podatkov. Kot so povedali na policiji, storilci z otroki najpogosteje pridejo v stik na klepetalnicah, kjer se pretvarjajo, da so njihovi vrstniki.
Svetovna statistika o nasilju nad otroki je grozljiva. Več kot milijarda otrok vsako leto postane žrtev nasilja. Vsakih deset minut zaradi zlorabe na svetu umre mladoletno dekle. Samo decembra in januarja je bilo na spletu identificiranih več kot pet milijonov spletnih strani z otroško pornografijo. Kljub trudu policije pa te številke še naraščajo.
"Internet je globalni medij in ne pozna geografskih meja. Slovenija ima relativno visoko stopnjo internetne dostopnosti, zato je tudi pedofilije pri nas veliko," je za 24UR ZVEČER povedal Anton Toni Klančnik, vodja oddelka za mladoletniško kriminaliteto. Vseh otrok na zaseženih posnetkih še niso uspeli identificirati, kar pomeni, da so ti otroci še vedno lahko žrtve spolnih zlorab. "Zato apeliramo na slovensko javnost, da sporočijo policiji, v kolikor sumijo na tovrstno zlorabo," je dejal Klančnik.
"Če opazijo pri svojem ali drugih otrocih drugačno obnašanje, če je otrok bolj bolehen, kot običajno, če je opustil svoje socialne stike in aktivnosti," je o tem, kdaj moramo postati pozorni na sum zlorabe, povedal Klančnik. "Včasih otroci sami povedo o zlorabi, pa jih ne slišimo, zato je izredno pomembno, da svoje otroke poslušamo in tudi slišimo," je še poudaril vodja včerajšnje kriminalistične preiskave.
Pajek vsak teden pregleda 40 milijonov spletnih strani
A preiskovalci, ki se s pedofili borijo na tako imenovanem temnem spletu, niso več tako nemočni kot včasih. V Kanadi so dobili pomoč v obliki novega računalniškega sistema, imenovanega Pajek, ki tedensko pregleda kar 40 milijonov spletnih strani.
Poseben programski sistem uporablja revolucionalrno kombinacijo slikovne DNK tehnologije in digitalnih prstnih odtisov. Virtualni pajki najdejo podobe nasilja in jih pomagajo odstraniti. "Ljudi, ki hranijo ali širijo takšen nezakonit material, bi moralo biti strah na povsem novem nivoju," je dejal eden od razvijalcev programa.
In to z razlogom: Kanadčani so sistem zagnali januarja. V prvih šestih tednih delovanja so pajki pregledali 230 milijonov spletnih strani in našli pet milijonov takšnih, ki so bile povezane s spolno zlorabo otrok. Še več: odstranili so 40 tisoč posnetkov in fotografij ter odkrili 1100 žrtev.
Med glavnimi heroji, ki vodijo boj proti spletnim zlorabam najmlajših, pa je tudi Interpol, ki je uspel doslej identificirati in rešiti že 10 tisoč otrok. "Približno šest otrok dnevno rešimo," je povedal predstavnik Interpola.
Za odkrivanje zlorab otrok na spletu nujno mednarodno sodelovanje preiskovalnih organov
Ko govorimo o spolnih zlorabah otrok, gre primarno za lokalna kazniva dejanja. "Če pa so te srhljive zlorabe posnete ali celo objavljene na svetovnem spletu, pa postanejo tudi globalna kazniva dejanja, za katera je nujno mednarodno sodelovanje preiskovalnih organov," poudarjajo na policiji.
Kot so pojasnili, so tovrstne preiskave po vsem svetu usmerjene predvsem v identifikacijo otrok, žrtev spolnih zlorab ter odkrivanje storilcev. "Gre torej za vse otroke sveta, ne le za iskanje otrok v lastni državi," so opozorili na policiji in dodali, da je pretok informacij za njihovo identifikacijo zelo pomemben.
Slovenska policija se povezuje v različne mednarodne iniciative in projekte, kjer si prizadevajo za izmenjavo dobrih praks, znanj, izkušenj in vpeljavo sistemskih rešitev, sklepajo pa tudi dogovore o skupnih kriminalističnih operacijah. Sodeluje v različnih mednarodnih projektih na strateškem, operativnem, preventivnem in izobraževalnem okvirju, kot je npr. platforma EMPACT (v okviru Europola), kjer na področju kibernetske kriminalitete izvajajo številne aktivnosti z vidika internetnega spolnega izkoriščanja otrok.
V sklopu identifikacije žrtev ugotavljajo identiteto otrok, ki so žrtve spolnih zlorab in so njihovi obrazi, telesa oz. deli teles upodobljeni na spornih fotografijah in filmih. Identifikacija žrtev vključuje kombinacijo tradicionalnih (klasičnih) metod preiskovanja in analiziranja posnetkov, pri tem pa je odločilnega pomena mednarodna podatkovna baza o gradivih s spolnimi zlorabami otrok, ki uporablja programsko opremo s sofisticirano slikovno primerjavo za vzpostavitev povezav med žrtvami in kraji spolnih zlorab. Pod okriljem Interpola je namreč slovenska policija vključena v mrežo držav, ki so priključene v mednarodno zbirko posnetkov s spolnimi zlorabami otrok, kar omogoča boljšo identifikacijo otrok kjerkoli po svetu.
"Dejstvo je, da internet in možnosti, ki jih ponuja z mreženjem istomislečih, daje možnost razširjanja posnetkov spolnih zlorab otrok in s tem tudi večjo dosegljivost," opozarja policija.
Na področju zaščite otrok pred vsakršno zlorabo in nasiljem je pomembno, da se kriminalisti, ki preiskujejo tovrstna kazniva dejanja usposabljajo tako doma, kot tudi v tujini, kjer usposabljanja izvajajo Europol, Interpol, CEPOL, ameriški FBI in drugi.
Svetovni trendi s področja zaščite otrok pred internetnim spolnim izkoriščanjem po podatkih po navedbah policije kažejo, da storilci teh dejanj izkoriščajo nevednost, naivnost in neizkušenost otrok pa tudi njihovih staršev, ko otrokom nekontrolirano dopuščajo brezbrižno rabo interneta za svoje patološke seksualne potrebe.
To počenejo tudi v skritih, zasebnih omrežjih za medsebojno izmenjavo posnetkov. Nekateri storilci prodajajo ilegalne posnetke bodisi proti plačilu z različnimi finančnimi sredstvi (bitcoin, litecoin), bodisi z dokazovanjem, da so istomisleči storilci, ter posnamejo svoja seksualna izživljanja nad otroki kot vstopnico za vstope v ilegalne internetne forume, ki so povprečnim uporabnikom spleta manj poznani ali povsem nepoznani.