Tujina

V Karbali ubitih šest vojakov

Mosul/Bagdad/Kuvajt, 27. 12. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V vrsti usklajenih napadov, ki so danes pretresli območje mesta Karbala južno od Bagdada, je bilo ubitih šest koalicijskih vojakov, 37 pa jih je bilo ranjenih.

Med žtvami sta dva tajska in štirje bolgarski vojaki. V napadih je bilo ubitih tudi več Iračanov, ranjenih pa naj bi bilo kakih 80 ljudi.

Tokrat so bili na vrsti Bolgari in Tajci
Tokrat so bili na vrsti Bolgari in Tajci FOTO: Reuters

Napadalci so se na prizorišča pripeljali z avtomobili bombami, oboroženi pa so bili tudi z bombami in strojnicami. "Šlo je za koordiniran močan napad, ki je imel namen narediti veliko škode," je na tiskovni konferenci po napadu dogajanje komentiral poljski general Andrzej Tyszkiewicz, ki poveljuje večnacionalnim silam v Karbali.

"Uporabljeni so bili štirje avtomobili bombe, metalci granat in puške. Odgovorili smo s silami za hitro posredovanje in desetimi helikopterji," je še dodal Tyszkiewicz. Eden od avtomobilov je eksplodiral pred glavno policijsko postajo v Karbali in pri tem ranil pet ameriških vojakov ter še neznano število iraških policistov. "Šlo je za več različnih napadov na različnih krajih," je potrdil tudi tiskovni predstavnik večnacionalnih sil Ralph Manos, napadalci pa naj bi ciljali dve oporišči koalicijskih sil, ki delujeta na univerzi, policijsko postajo in županov urad.

Karbala je eno izmed svetih šiitskih mest v Iraku, območje pa upravljajo mednarodne sile pod vodstvom Poljske. V Kerbali so nastanjeni vojaki iz več držav, med drugim iz Bolgarije, Poljske, Filipinov, Tajske in ZDA.

Številni incidenti po državi

Iz Iraka poročajo o novih smrtnih žrtvah med ameriškimi vojaki ter iraškimi uporniki in civilisti. Neznanci so z raketami napadli patruljo ameriške vojske v mestu Mosul na severu Iraka. Med begom so se z vozilom zaleteli v stoječi tovornjak, ameriška patrulja, ki je bežeče napadalce zasledovala, pa je ob prihodu do vozila nanj izstrelila raketo in vse štiri ljudi v njem ubila. V zoglenelem avtomobilu so kasneje našli več kosov orožja.

V petek sta bila v bližini Bakube, kakih 65 kilometrov severno od prestolnice, ubita dva ameriška vojaka, enega je ubila podtaknjena bomba, drugi pa je podlegel med deaktiviranjem drugega eksplozivnega telesa. V Iraku je od 1. maja, ko je ameriški predsednik razglasil konec večjih operacij, umrlo 210 ameriških vojakov.

V petek so bili v Mosulu ranjeni trije ameriški vojaki, v povračilnem ognju pa so ubili nekega taksista. Neznanci pa so ubili nekega lokalnega plemenskega voditelja, ki je sodeloval z okupacijskimi silami.

Dva Iračana, ki sta skušala na cesti v bližini vasi Safra v provinci Kirkuk na severu Iraka podstaviti bombo, sta pri tem umrla.

Američani so sporočili, da so prek noči v Bagdadu aretirali 66 ljudi, med njimi tudi nekega generala nekdanjega režima. Na cesti proti letališču pa je podtaknjena bomba uničila nek avtomobil, pri čemer sta umrla dva iraška civilista.

V središču Bagdada sta odjeknili dve eksploziji, v katerih je bilo ranjenih pet ameriških vojakov. Eksplozivni telesi sta se sprožili, ko sta mimo pripeljali vozili z ameriškimi vojaki, podrobnosti o incidentu pa še niso znane.

Bodo Američani v Iraku kdaj lahko mirno spali? (Foto: Reuters)
Bodo Američani v Iraku kdaj lahko mirno spali? (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Japonski vojaki prispeli v Kuvajt

Prvi japonski vojaški kontingent s petnajstimi vojaki je prispel v Kuvajt, kjer se bo pripravil na nevojaško človekoljubno misijo v Iraku. Gre za prvo japonsko misijo v kakšni od vojskujočih se držav od konca druge svetovne vojne. Japonski vojaki se bodo nastanili v letalskem oporišču Ali Al-Salem, ki leži ob kuvajtsko-iraški meji, približno 80 kilometrov severozahodno od kuvajtske prestolnice. Prvemu kontingentu bo sledilo še dvajset vojakov, katerih naloga bo pripraviti položaj za prihod bataljona s 150 vojaki, ki je načrtovan za januar 2004.

Eden od razlogov za japonsko mencanje z napotitvijo je tudi smrt dveh njihovih diplomatov, ki so jih ubili na severu Iraka (Foto: Reuters)
Eden od razlogov za japonsko mencanje z napotitvijo je tudi smrt dveh njihovih diplomatov, ki so jih ubili na severu Iraka (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Po mesecih zavlačevanja je vlada premiera Džuničira Koizumija v začetku decembra končno odobrila odhod največ 600 vojakov. Japonska ustava namreč državi prepoveduje sodelovanje v operacijah za zagotavljanje kolektivne varnosti, zato je japonski parlament za omenjeno odpravo moral sprejeti poseben zakon, ki med drugim izrecno prepoveduje namestitev sil na območjih, kjer potekajo boji. Japonski vojaki naj v Iraku sicer ne bi ostali dlje kot do konca leta 2004.

  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1