V Kirgiziji vre. Tako močno, da je Rusija poslala nekaj sto vojaških padalcev na območja, kjer imajo svoje vojaške objekte, poroča tiskovna agencija Reuters. Rusija želi tudi zaščititi svoje vojake in njihove družine, ki so v Kirgiziji. Rusi pa so že včeraj sporočili, da se v notranje spore te države ne bodo vmešavali.
Mediji poročajo, da so spopadi zahtevali že najmanj 113 življenj, več kot 1.400 ljudi pa je ranjenih.
Nasilje se je začelo v četrtek zvečer po pretepih med manjšinskimi Uzbeki in Kirgizi v mestu Oš, ki velja za oporišče strmoglavljenega predsednika Kurmanbeka Bakijeva, in se razširilo še v sosednje kraje in mesto Džalalabad. Oborožene množice požigajo uzbeške domove, trgovine in lokale. Prišlo je tudi do napadov na policijske postaje, kjer so si skrajneži priskrbeli orožje.
V požarih, ki so jih zanetile množice, je bila uničena večina mesta Oš, ki je drugo največje mesto v državi. Večino mesta, ki je štelo 250.000 prebivalcev, danes nadzirajo kirgiške milice, tisti Uzbeki, ki so ostali, pa so se zabarikadirali v svojih soseskah. Požari še vedno gorijo in včasih je tudi še slišati strele, policije pa ni nikjer.
'Gre za genocid'
Uzbeki zdaj množično bežijo iz države in se zatekajo v sosednji Uzbekistan. Begunci pripovedujejo, da se v mestu Oš odvija genocid, ki ga izvajajo oborožene tolpe. Opozarjajo, da so njihovi domovi uničeni, nasilneži pa naj bi tudi streljali na množice beguncev.
Kirgizijska začasna vlada, ki je oblast prevzela po krvavih nemirih aprila, je danes v mestu Oš in dveh sosednjih okrožjih na jugu države razglasila 24-urno policijsko uro. Napovedala je tudi vpoklic vseh vojaških rezervistov, starih od 18 do 50 let, ki naj bi pomagali ustaviti nasilje. Policiji in vojski pa je že pred tem dala proste roke pri uporabi strelnega orožja.
Bakijev je danes sporočil, da je država na robu propada. "Ljudje umirajo in nihče od tistih, ki so trenutno na oblasti, ni sposoben zaščititi njihovih življenj," je dejal. Roza Otunbajeva, ki vodi začasno vlado, je za nemire obtožila sorodnike Bakijeva, ta pa je odgovornost za nasilje zavrnil in pozval k ustavitvi spopadov.
Reutersu pa je danes uspelo priklicati Dilmurada Išanova, Uzbeka in humanitarnega delavca, ki je v Ošu. "Bog naj nam pomaga! Uzbeke ubijajo kot živali. Skoraj celo mesto je v plamenih,“ pravi.
'Streljajo na nas! Pomagajte!'
Notranje ministrstvo je sporočilo, da so prejeli številne klice prebivalcev Oša in Džalalabada. Prosijo za pomoč, saj oborožene skupine streljajo na civiliste.
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je danes izrazil zaskrbljenost nad širjenjem nasilja v Kirgiziji in pozval k usklajenemu odzivu mednarodne skupnosti. Kot je dejal, je "zaskrbljen zaradi obsega spopadov, medetničnega značaja nasilja, naraščajočega števila žrtev in velikega števila razseljenih oseb".
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.