Britanske oblasti so enega od 13 osumljencev, ki so jih v torek zvečer v okviru protiteroristične akcije prijele na severu Londona in v mestu Blackburn, brez obtožbe izpustile na prostost, so sporočili iz Scotland Yarda. Preiskovalci medtem nadaljujejo zaslišanje preostale dvanajsterice, osumljene sodelovanja v terorističnih dejanjih. Osumljenci so stari od 20 do 40 let, med akcijo pa je pripadnikom posebne protiteroristične enote britanske policije pomagala tudi lokalna policija.
Racija je bila po njihovih besedah del načrtovane in nekaj časa trajajoče operacije, ki so jo izvedli na podlagi obveščevalnih podatkov. Po skopih podatkih policije so aretirani osumljeni vpletenosti in organizacije terorističnih akcij, vendar pa med racijo niso našli nikakršne opreme za izdelovanje bomb ali kemikalij, kljub temu pa britanska policija zatrjuje, da gre za pomembne aretacije, ki so jih izpeljali šele po skrbnem premisleku.
Policija nadaljuje preiskavo na območju Londona, Lutona, Blackburna in Busheya, ni pa želela potrditi, da naj bi bile sinočnje aretacije povezane z obsežno operacijo proti mednarodni teroristični mreži Al Kaida v Pakistanu.
Kršenje človekovih pravic muslimanov?
Na racijo so se odzvali tudi mnogi britanski muslimani, ki menijo, da so racije po Veliki Britaniji politično motivirane ter pomagajo ameriškemu predsedniku Bushu v njegovi predsedniški kampanji. "Čas aretacij veliko bolj ustreza ameriški politiki kot varnosti v Veliki Britaniji," je povedal Massoud Shadjareh, vodja islamske komisije za varstvo človekovih pravic v Veliki Britaniji.
Od 11. septembra 2001 je namreč britanska policija v skladu s protiterorističnim zakonom izvedla skorajda 600 aretacij, od katerih se jih je le 100 izkazalo za tehtne. Po mnenju Shadjareha racije v ljudeh vzbujajo negativna čustva do muslimanov. "Ustvarjajo občutek, da so vsi muslimani teroristi. V preteklosti nas na ulici niso nikdar obkladali z nadimki 'Osama bin Laden' ali 'terorist', kar je danes vsakdanjost."
Tudi nekateri britanski politiki so prepričani, da so nekateri novi zakoni diskriminatorni in bi se jih moralo opustiti.
Indonezijska policija uspešna že junija
Predstavnik indonezijskega ministrstva za varnost Ansiad Mbaj pa je medtem sporočil, da je bilo šest islamskih skrajnežev, ki so jih konec junija aretirali na indonezijskem otoku Java, članov samomorilske skupine. Ti naj bi od skrajne islamistične skupine Džamaja Islamija čakali na ukaz za samomorilski napad. Policija je v njihovih domovih odkrila pisma, v katerih svojcem sporočajo, da se bodo razstrelili pri neimenovanih tarčah.