Londončani vsak dan v povprečju porabijo več kot pol milijona odmerkov kokaina, ki na črnem trgu stanejo okoli 2,75 milijona funtov (3,05 milijona evrov). To je dvakrat več kot v katerem koli drugem evropskem mestu, kažejo izsledki najnovejše raziskave, o kateri poroča britanski Sky News. Forenzični znanstveniki z Univerze King's College iz Londona so namreč znova testirali vzorce odpadnih voda v britanski prestolnici na benzoilekgonin (BE), biomarker kokaina, ki nastane v telesu med razkrajanjem te droge in se izloča z urinom.
Z analizo teh vzorcev so ugotovili, da je povprečna dnevna količina zaužitega čistega kokaina v Londonu okoli 23 kilogramov. To je več kot v treh drugih mestih z najvišjo porabo kokaina skupaj. V Barceloni naj bi bila namreč povprečna poraba 12,74 kilograma, v Amsterdamu 4,62 kilograma in v Berlinu 4,62 kilograma kokaina na dan.
Letna poraba kokaina v Londonu je torej po teh izračunih več kot osem ton. Glede na povprečne cene na črnem trgu to pomeni, da preprodajalci samo v britanski prestolnici s prodajo droge zaslužijo več kot milijardo funtov (1,1 milijarda evrov).
Kokain v Londonu vsakdanja droga
Analize so pokazale tudi, da uživanje kokaina ni omejeno le na konec tedna, kot je to v drugih evropskih državah, pač pa ga Londončani uživajo vsak dan v tednu. "To je v nasprotju z drugimi mesti, kjer je izražena 'rekreativna' raba droge med vikendom, kokain pa je vsakdanja droga v Londonu," pravi forenzični znanstvenik Leon Barron z univerze, ki je opravila raziskavo.
Ob tem so znanstveniki poudarili, da se količina – 23 kilogramov – nanaša le na čisti kokain in ne vključuje snovi, ki jih preprodajalci dodajajo drogi. Najpogosteje so to različni anestetiki.
Poraba kokaina se je v Londonu med letoma 2011 in 2015 podvojila, od takrat pa se je nekoliko zmanjšala, kar bi lahko bil znak, da je trg prenasičen. "Rekel bi, da je London prišel do točke, ko je zasičen. Povpraševanje se je povečalo, cene so ostale nespremenjene, ljudje lahko do kokaina pridejo brez težav ... Rekel bi, da mu sledijo druga mesta," pravi Tony Saggers, nekdanji vodja oddelka za obravnavo drog pri nacionalni kriminalistični agenciji.
Po deležu prebivalcev, ki uživajo kokain, prednjači Bristol
Čeprav prednjači po zaužiti količini, pa London ni največji evropski porabnik kokaina po številu ljudi, ki ga redno uživajo. Največji delež prebivalstva, ki redno uživa kokain, je namreč v Bristolu – tudi v evropskem merilu je v samem vrhu.
Lastnica nekega lokala v Bristolu je dejala, da je zaradi povečanega uživanja droge med obiskovalci morala okrepiti varnost, kar jo stane dodatnih 1000 funtov (1100 evrov) na teden. "Kokain je povsod. Jaz mu pravim Eau de Bristol – vonj Bristola. Skušamo se ga braniti," je dejala.
Strokovnjak za odvisnost Gabor Mate je dejal, da lahko takšno "normalizacijo" kokaina pripišejo dolgoletnemu slabšanju družbenih okoliščin. "Trenutna 'epidemija' kokaina, kot bi temu lahko rekli v Veliki Britaniji, je v resnici družbena slabost, ki je povsem povezana s širšimi družbenimi, političnimi in ekonomskimi dejavniki," je dejal.
Med slovenskimi mesti po porabi kokaina prednjači Ljubljana
Glede na podatke Evropskega centra za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami je bila Ljubljana leta 2017 med 11. mesti po zaužiti količini kokaina in droge MDMA na 1000 prebivalcev na dan. Lani se je stanje izboljšalo, saj se je pojavila šele na sredini lestvice oziroma drugi polovici seznama. Ljubljana je bila tako lani po vsebnosti benzoilekgonina (289 miligramov/dan/1000 prebivalcev) v odpadnih vodah pod evropskim povprečjem (cca. 450 mg/dan/1000 prebivalcev). Marca in aprila letos so odvzeli nove vzorce odpadnih voda, rezultati še niso znani.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.