Zmaga na izredno nenavadnih volitvah za državo ameriškega juga je bila tesna, saj je demokratka svojega republikanskega nasprotnika, potomca indijskih priseljencev Bobbyja Jindala, po neuradnih izidih 95 odstotkov preštetih glasov ugnala z 52 odstotki proti 48. Oba kandidata sta nastopila z izrazito konservativnimi političnimi stališči, volilci pa so bili malce zmedeni, saj so imeli prvič po 130 letih pred seboj izbiro med kandidatoma, od katerih ni bil niti eden belopolti moški.
32-letni Bobby Jindal si je prizadeval naslediti strankarskega kolega Mikea Fosterja s poudarjanjem katolištva, privrženosti Bogu in njegovim zapovedim, ljubezni do orožja in ostalim temam, ki so pri srcu južnjaškim konservativcem. Zaradi indijskega porekla je moral svojo konservativnost toliko bolj poudarjati, da bi prepričal republikanske volivce, ki veljajo za tradicionalne podpornike rasistične organizacije Ku Klux Klan.
Blancova ni veliko zaostajala s svojim konservativizmom, vendar pa je uspešno poudarjala privrženost revnim. S svojo zmago je dokazala, da ameriški jug še ni pripravljen na izbiro nebelopoltega kandidata, tudi če ta pripada republikanski stranki, ki zadnjih 30 letih demokratom počasi a zanesljivo trga iz rok ameriški jug.
A republikancem je ušla priložnost, da bi prvič po obdobju rekonstrukcije po državljanski vojni pobrali vse guvernerske položaje v državah starega juga (Georgia, Mississippi, Alabama, Južna Karolina in Louisiana). Demokratska zmaga je tudi prekinila niz treh zaporednih republikanskih zmag za guvernerske stolčke v zadnjem mesecu dni (Kalifornija, Kentucky, Mississippi).
Schwarzenegger v ponedeljek prevzema oblast v Kaliforniji
Novoizvoljeni guverner Kalifornije Arnold Schwarzenegger bo v ponedeljek tudi uradno prevzel svoj položaj, potem ko je 7. oktobra na referendumu za odpoklic ugnal demokratskega guvernerja Grayja Davisa, ki se od položaja poslovil že leto dni po izvolitvi.
Filmski zvezdnik avstrijskega rodu obljublja, da se bo nemudoma spravil na delo, že za torek je sklical izredno sejo kalifornijskega kongresa, na kateri bo najverjetneje najprej zahteval odpravo visokih davkov na avtomobile in razveljavitev zakona o podeljevanju vozniških dovoljenj nezakonitim priseljencem.
Najtrši oreh, s katerim se bo moral spopasti, če hoče obdržati svoj položaj, pa je znižanje visokega proračunskega primanjkljaja, ki je bil eden glavnih razlogov za Davisov odpoklic. Analitiki ocenjujejo, da bo primanjkljaj v prihodnjem proračunskem letu znašal skoraj 18 milijard dolarjev, če bo Schwarzenegger res izsilil odpravo visokega davka na avtomobile.