Tujina

V Mosulu dobili nepričakovan obisk

Mosul, 11. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je nenapovedano prispel v Irak, kjer se je srečal tudi z iraškimi voditelji.

Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je že osmič obiskal Irak (Foto: Reuters)
Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je že osmič obiskal Irak (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Rumsfeld je zadnjič nenapovedano obiskal Irak pred sedmimi tedni, na božični večer, ko je obiskal ameriško oporišče v Mosulu.

Rumsfeld si je ogledal urjenje iraških varnostnih sil, srečal pa se je tudi z nekaterimi iraškimi voditelji in ameriškimi poveljniki. Kot je zatrdil, oblikovanje iraških varnostnih sil predstavlja prednostno nalogo ameriške vojske. Za to bo potreben čas, vendar se morajo Iračani sami pripraviti, je pred več sto iraškimi in ameriškimi vojaki dejal Rumsfeld. Po njegovih besedah bodo Iračani tisti, ki se bodo morali spopasti z uporniki. "To je njihova država in njihova odgovornost," je dodal. Ko bodo imele iraške sile vzpostavljeno zaupanje in sposobnosti, bodo koalicijske sile lahko odšle domov," je dejal ameriškim vojakom.

To je že osmi obisk ameriškega obrambnega sekretarja v Iraku, tokrat pa je želel Rumsfeld izraziti priznanje nad potekom iraških volitev, ki so bile 30. januarja.

Hrvaški vozniki v Iraku 'švercajo' drogo

V Iraku so ujeli štiri Hrvate, ki so tihotapili in preprodajali drogo. V lastni režiji tihotapijo turško robo, medtem ko ameriško robo kradejo za ameriške vojake, piše Večernji list. To naj bi se dogajalo vsake toliko mesecev v Iraku. Ameriška vojska jih zadrži za nekaj mesecev in jim plača, kar so ukradli. Droge ne tihotapijo zase, temveč za nekega 'šefa'. Tudi če bi hoteli sami tihotapiti, se v Iraku ne bi mogli tako dobro organizirati.

Informacijo, da so v priporu v ameriških bazah še štirje Hrvati, ministrstvo za zunanje zadeve ni želelo komentirati, saj so za to zvedeli iz tiska. Vozniki, ki so se pravkar vrnili iz Iraka, pa trdijo drugače. Menijo, da ministrstvo razpolaga z vsemi podatki in da jih ne želi dati v javnost.

Ministrstvo za zunanje zadeve je dobilo informacije, da so voznika Marinka Leša ulovili pri kraji in preprodaji tehnične robe, ki jo je prevažal za ameriško vojsko. Priprt je bil v ameriški bazi Al-Assad, vendar so ga po 24 urah že izpustili. Vinko Ljubičić iz Ministrstva za zunanje zadeve je povedal, da je Leš že na poti domov. Viri iz Iraka pa so že včeraj potrdili smrt voznika Ivana Pavčevića iz Nove Gradiške.

Napad na šiitsko mošejo

Uporniki so danes udarili so šiitih (Foto: Reuters)
Uporniki so danes udarili so šiitih (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Pred šiitsko mošejo v mestu Balad Ruz, 75 kilometrov severovzhodno od Bagdada, je eksplodiral avtomobil bomba, pri čemer je bilo ubitih najmanj 13 ljudi, okoli 40 je bilo ranjenih. Po besedah predstavnikov policije je eksplozija odjeknila v trenutku, ko so verniki po koncu maše zapuščali mošejo.

V spopadih med iraško policijo in uporniki v Bagdadu pa je bilo ubitih 6 policistov, 20 je ranjenih. Pred neko pekarno so uporniki streljali in ubili najmanj 11 ljudi.

Skupina jordanskega skrajneža Abuja Musaba al Zarkavija je medtem na neki islamistični spletni strani prevzela odgovornost za sredino ugrabitev načelnika iraške policije. Skupina je v sporočilu, katerega verodostojnosti ni bilo mogoče potrditi, napovedala, da bo objavila tudi videoposnetek s priznanjem ugrabljenega Riada Fate al Alavija, drugih podrobnosti pa ne navaja.

V zadnjih dveh dneh je bilo v bombnih napadih skrajnežev ubitih več kot 50 ljudi, 80 je ranjenih.

Ameriška vojska ocenjuje, da je v Iraku okoli 15.000 upornikov, med katerimi prevladujeta dve skupini. Daleč najmočnejša naj bi bila z okoli 12.000 oboroženimi moškimi, skupina nekdanjih pripadnikov varnostnih sil Sadama Huseina, ki želijo vrnitev nekdanjega voditelja na oblast. Drugo najmočnejšo skupino tvorijo islamski skrajneži teroristične mreže Al Kajda, ki naj bi štela okoli 1000 mož. V Iraku naj bi bilo še okoli 500 tujih islamskih borcev. Uporniki napadajo koalicijske sile, iraške varnostne sile in pomembne iraške politike.

Izidi iraških volitev znani v nekaj dneh

Komisija je sporočila, da je volilna udeležba na lokalnih volitvah, ki so potekale hkrati z volitvami v narodno skupščino, v 12 od 18 provinc znašala 60,8 odstotka.

Iraška volilna komisija je sporočila, da za končanje štetja glasov po volitvah v narodno skupščino 30. januarja potrebuje še največ nekaj dni. Komisija je sicer napovedovala, da bo končne izide objavila v četrtek, vendar se je štetje zavleklo, ker so morali znova prešteti glasove iz 300 volilnih skrinjic.

"Štetje je v zadnji fazi," je sporočil vodja volilne komisije Abdul Husein Hendavi. "Prešteti moramo še približno tri odstotke glasovnic za narodno skupščino, kar nam bo vzelo največ nekaj dni," je dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10