Tujina

V napadu na bolnico petnajst mrtvih

Kabul/Dušanbe, 31. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
K.Š./STA/V.P./T.Č./V.A.
Komentarji
0

Ameriška letala so ponoči in dopoldan silovito bombardirala talibansko frontno črto severno od Kabula ter položaje v Kandaharju in njegovi okolici. V mestu so bombe zadele tudi ambulanto Rdečega polmeseca, pri tem pa naj bi bilo ubitih petnajst ljudi.

Novinarjem, ki so zjutraj prišli na kraj dogodka, je vest potrdil zdravnik, ki je bil ranjen v napadu. Med žrtvami so pacienti in osebje ambulante, šest oseb pa je bilo ranjenih.

Davišnji napadi naj bi se začeli malo pred sončnim vzhodom, trajali pa naj bi več ur. Ena izmed bomb naj bi padla tudi na središče mesta, pri čemer naj bi bilo ranjenih osem članov neke družine.

Ameriški bombniki so danes bombardirali frontne položaje Talibanov severno od Kabula. Medtem ko so v dosedanjih bombnih napadih ameriška letala z velikih višin odmetavala po eno do dve bombi, pa so v današnjih silovitih bombardiranjih, t.i. "carpet bombing", v okolici letališča Bagram, prvič so sodelovali tudi bombniki b-52, leteče trdnjave.

Kot poroča naš posebni dopisnik, so zjutraj in opoldne visoko na nebu frotne položaje preleteli štirje ameriški bombniki B-52 in bombardirali talibansko obrambno črto severno od Kabula. Po vsakem bombardiranju je bilo moč slišati najmanj deset silovitih eksplozij. Izvidniki severnega zavezništva trdijo, da je bilo ubitih najmanj 450 talibanskih vojakov. Na nasprotni strani je zato nastala zmeda in preplah. Orjaška osemmotorna letala so po navedbah prič, v več preletih odvrgla čez sto bomb.

Štiri bombe naj bi padle na vas Kair Muheb, kjer naj bi bil sedež lokalnega generalštaba talibanov. Talibani so na napade odgovorili s protizračno obrambo, po navedbah Severnega zavezništva pa naj bi se talibani s tanki pomikali proti gorovju Safi na severu države. Talibani pa navajajo, da so ameriški helikopterji Severnemu zavezništvu pomagali pri prodoru proti Masar-i-Šarifu na severu države.

Američani so medtem v Afganistanu že vzpostavili vojaško bazo, v kateri deluje manjše število kopenskih enot, ki sodelujejo s Severnim zavezništvom.

Predstavnik talibanov je sporočil, da naj bi bilo v ameriških napadih na Afganistan doslej ubitih najmanj 1500 ljudi.

Helikopterji naj bi davi napadali obrambne položaje talibanov v kraju Gosfandi, ponoči pa so ameriška letlala bombardirala letališče v Masar-i-Šarifu. Po poročanju afganistanske tiskovne agencije AIP pa so ZDA zavzele frekvence radia generalštaba talibanov v Kandaharju, prek katerih sedaj posredujejo glasbo in propagandna sporočila.

80 odstotkov zadnjih letalskih napadov je bilo usmerjenih na ključne talibanske položaje, katerih uničenje bi omogočili hitrejše napredovanje Severnega zavezništva, ki je znotraj razdeljena, slabo oborožena in nedisciplinirana vojska.

Srečanje generala Franksa s poveljnikom Severnega zavezništva

Spopadi v okolici Kabula
Spopadi v okolici Kabula FOTO: Reuters

Vrhovni poveljnik ameriške operacije v Afganistanu general Tommy Franks naj bi se včeraj sestal z vojaških poveljnikom Severnega zavezništva generalom Mohamedom Kasimom Fahimom. Podrobnosti pogovorov niso znane. General Franks je včeraj v uzbekistanski prestolnici Taškent sicer prvič potrdil, da so ZDA v stiku z Severnim zavezništvom, kakor tudi z drugimi opozicijskimi skupinami v Afganistanu. Turška televizijska hiša NTV pa je danes poročala, da so ZDA Turčijo uradno zaprosile, naj v Afganistan pošlje posebno enoto 50 vojakov, ki bi urili vojsko Severnega zavezništva, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Uradni viri novice še niso potrdili. NTV je še dodala, da bo Turčija verjetno uslišala prošnjo Washingtona, a le pod pogojem, da turški vojaki ne bodo udeleženi v neposrednih sovražnostih.

Bombardiranje v okolici Kandaharja
Bombardiranje v okolici Kandaharja FOTO: Reuters

Kot je dejal ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld, lahko vojna v Afganistanu postane podobna zalivski, ko se je proti Iračanom bojevalo več kot 100.000 pripadnikov kopenskih enot. Medtem iz ZDA poročajo, da so ponoči ameriškega podpredsednika Cheneya ponovno preselili na skrivno lokacijo, zaradi grožnje po novih terorističnih napadih na ZDA.

Kot je izjavil afganistanski opozicijski vojaški poveljnik Dostum, vojakom Severnega zavezništva primanjkuje orožja in streliva za novo ofenzivo na strateško mesto Mazar-i-Šarif na severu države. Dostum je vojake in prebivalce v mestu pozval, naj se uprejo vladajočemu talibanskemu režimu, njegove enote pa jih bodo pri tem podprle.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10