Madžarski parlament se je po aprilskih parlamentarnih volitvah danes sešel na ustanovnem zasedanju. Med novimi poslanci, ki so danes prisegli, je bil tudi prvak desničarske stranke Jobbik Gabor Vona, ki je to storil v uniformi prepovedane paravojaške Madžarske garde.
31-letni Vona je sprva napovedal, da bo na ustanovnem zasedanju parlamenta vseh 47 poslancev Jobbika nosilo prepovedano uniformo, kasneje pa je suknjič garde nosil le sam. Madžarsko gardo, ki je povezana z Jobbikom, so zaradi sovražnosti do romske manjšine lani uradno prepovedali in razpustili.
Predsednik države kritiziral ravnanje Vone
Zaradi tega si je prislužil ostre kritike madžarskega predsednika Laszla Solyoma. "Vsi poslanci morajo spoštovati zakone. Poslanec, ki je s tovrstno kršitvijo zmotil ustanovno zasedanje parlamenta ... se norčuje iz parlamentarnega procesa," je izjavil Solyom.
'Ne zlorabljajte imunitete'
Dodal je, da tak poslanec pravzaprav škodi le samemu sebi. V nagovoru parlamentu je poslance tudi posvaril, naj imunitete, ki jo uživajo kot predstavniki ljudstva, ne zlorabljajo.
Vona nato kritiziral predsednika
Vona je nato kritiziral predsednika in ga obsodil, da je s temi besedami očrnil več tisoč volivcev, ki so na volitvah podprli Jobbik.
Ta stranka je na volitvah zasedla 47 sedežev v 386-članskem parlamentu in tako postala tretja najmočnejša sila med poslanci. Na volitvah je sicer zmagala desnosredinska stranka Fidesz, ki je pobrala kar 263 poslanskih sedežev oz. pet več od dvotretjinske večine. Ta stranka bo tako lahko celo sama spreminjala ustavo. Doslej vladajoči socialisti pa so zasedli zgolj 59 sedežev. V parlament se je uvrstila še levo usmerjena zelena stranka (LMP), ki je zasedla 16 sedežev. En poslanec pa je nestrankarski.
Predsednik kritičen tudi do tujih medijev
Solyom je sicer danes kritiziral tudi poročanje tujih medijev o madžarski politiki. Kot je dejal, je "napačno, zavajajoče in celo zlobno", če se politično življenje na Madžarskem opredeljuje le na podlagi dejstva, da je "vstop v parlament uspel eni desničarski stranki".
To se je po besedah Solyoma zgodilo tudi v številnih starih evropskih demokracijah, pa teh držav niso sodili po tem. "Stabilnosti ustavne demokracije tudi na Madžarskem ne bi smeli postavljati pod vprašaj," je poudaril Solyom, je pa dodal, da je potrebno "ustaviti brezobzirnost in propagando skrajnežev".
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.