V podzemlju vladne zgradbe v Sarajevu, sedanjemu parlamentu BiH, so več kot 15 let hranili več sto litrov radioaktivne barve, piše Večernji.hr. Za obstoj tega skladišča so vedeli le nekateri, šlo pa naj bi za radioaktivno barvo ruskega proizvajalca. Skrivnost o nevarni barvi in obstoju svojevrstne 'bombe' v središču Sarajeva je razkrila Mednarodna agencija za jedrsko energijo, ki je v BiH opravljala raziskavo.

Izpoved nekega vojaka
''Nismo vedeli, za kaj gre, saj so bili napisi na sodih v tujem jeziku. Vojaki Armade BiH in pripadniki 1. korpusa so bili na prvi bojni črti tedaj okupirane Grbavice. Nek večer smo odšli v sobe v podzemlju zgradbe. Nekaj vojakov je odprlo enega izmed sodov in takrat nam ni bilo nič sumljivo. Ker ni bilo elektrike, smo se odločili, da se vrnemo čez nekaj dni,'' je povedal nekdanji vojak Armade BiH, ki pa ni želel biti imenovan.
Vojaki so v kantah nosili barvo in barvali stanovanja in fasade. Barvo so med vojno delili tudi drugim, da so si lahko prebarvali stanovanja, saj je bila po njihovem mnenju barva zelo kakovostna. Šele leta 1999 je, tako pravi nekdanji vojak, izvedel o radioaktivnosti barve in začel tudi sam raziskovati. Ugotovil je namreč, da je kasneje veliko vojakov umrlo zaradi različnih bolezni.

Poročilo agencije
''Soba, v kateri je bilo skladišče, je bila kontaminirana. Radioaktivnost si lahko izmeril v prostoru in okoli njega. Kljub vsemu pa skladišče ni bilo zavarovano, saj je vsak lahko prišel v stik s sodi. Obstajala je resna nevarnost uhajanja ali širjenja radioaktivnosti v okolje. Strokovnjaki IAEA so Zveznemu zavodu za javno zdravstvo leta 1998 pomagali in jim dali posebne kontejnerje, s pomočjo katerih so premestili nevarno snov,'' piše v poročilu Mednarodne agencije za jedrsko energijo.
Soba, v kateri je bilo skladišče radioaktivnih barv, je zdaj dekontaminirana in zapečatena, sode, ki so vsebovali nevarno barvo, pa so iz mesta preselili na varno lokacijo, še piše v poročilu.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.