Terapevt Miha Kramli, vodja Centra za zdravljenje odvisnosti v Novi Gorici obravnava kemične in nekemične odvisnosti. Ker nekemične zasvojenosti strmo naraščajo tudi v Sloveniji, Kramli opozarja, da se glavni problem skriva v starših, ki otrokom že v zibelkah dovolijo elektronske naprave. "Otrok, ki je temu izpostavljen, se ne bo pomiril v naravi, ampak v skrajnostih. Pomembno je, da starši že od rojstva otroka navajajo na to, da je aktiven," doda.
Otrok, ki odrašča v naravi, svoje možgane aktivira celostno, komentira sogovornik. Prepričan je, da fizično aktiven otrok zna razlikovati med virtualnim in realnim svetom. "Kar nekdo doživlja v virtualnem, lahko potem tudi v realnem realizira. Tudi agresivnost," pojasnjuje.
Pri nekemičnih zasvojenostih pa je še posebej zaskrbljujoč posnemovalni efekt, ki se širi po družbenih omrežjih z videi, kjer navidezno streljajo po učilnicah. Ti imajo veliko všečkov. Ustvarjeni pa so tudi lažni profili, ki 13-letnega strelca povzdigujejo v junaka. V družbi mladih je opazna toleranca in spodbujanje nasilja.
"Otrok mladostnik in tudi odrasel človek, ki nima ustvarjene lastne osebnostne strukture, sledi umetno ustvarjenim potrebam in trendom," pravi Kramli in doda, da ti mladostniki svojemu življenju ne morejo dodati osebne note, ampak so le posnemovalci. "Občudujejo tisto, kar je skrajno, ker v sebi nimajo vsebine."