Število žrtev najhujšega potresa na Kitajskem v zadnjih treh desetletjih je vse višje. Uradno je umrlo 13.000 ljudi, a je že jasno, da številka ni dokončna.
Na tisoče ljudi je ujetih pod ruševinami šol, tovarn in drugih stavb. Samo v mestu Mjangjang naj bi bilo pod ruševinami pokopanih 19.000
ljudi. Džingšiu, mestece v bližini epicentra, ima 12.000 prebivalcev,
doslej so jih le 2.000 našli živih. Še huje je v mestu Dudžiangjan, kjer je samo pod ruševinami ene šole ostalo 900 otrok. “Le kako bodo preživeli?“ se je obupano spraševala ena izmed humanitarnih delavk. “Postavili smo si šotore in spali na prostem,“
je zadnjo preživeto noč opisal nek meščan.
Potres z močjo 7,9 stopnje po Richterjevi lestvici je najhuje prizadel provinco Sečuan. Samo v okrožju Venčuan pogrešajo 60.000 ljudi. Delo reševalcev, ki se že tako težko prebijajo preko kupov ruševin, plazov, ki so se sprožili zaradi tresenja tal, in po uničenih cestah, pa danes ovira še neurje. Vrstijo se tudi popotresni sunki, od ponedeljka so jih našteli skoraj
2500. Najmočnejšemu so izmerili moč 6,1 stopnje po Richterju. Kljub temu so se reševalci uspeli prebiti tudi na območje epicentra potresa, ki je bil v
mestu Šiunha.
Kitajska je za pomoč pri odpravljanju posledic potresa mobilizirala več kot 50.000 vojakov.
Mrtvašnice pred šolami
Porušenih je 3,5 milijona domov, prestrašeni prebivalci so morali noč preživeti na prostem. Pred šolami se zbirajo straši, ki upajo, da bodo svoje otroke našli žive. Številnim je kruta realnost upe že pokopala. Izpod ruševin so potegnili že na stotine trupel, igrišča se spreminjajo v začasne mrtvašnice.
Zrušili sta se tudi dve kemični tovarni, pri čemer se je izlilo 80 ton strupenega utekočinjenega amoniaka. 6000 delavcev so rešili. Še večjo skrb pa povzroča trdnost jezov. Če bi popustili, bi prizadeta območja zalile še ogromne količine vode.
Porušene kraje je obiskal tudi premier Ven Džjabao. “Razmere so slabše kot smo pričakovali, zato moramo okrepiti reševalne ekipe,“ je dejal.
Slovencev ni med žrtvami
Potres je terjal žrtve med tujci. V zemeljskem plazu, ki se je v prefekturi Aba v Sečuanu sprožil po potresu, je umrlo 37 turistov, ki so bili na poti z avtobusom. Še vedno pogrešajo tudi 19 Britancev.
Slovensko zunanje ministrstvo zaenkrat nima podatkov, da se na območjih na Kitajskem, ki jih je prizadel potres, nahajajo slovenski državljani. Kot so pojasnili na MZZ, so v stikih s pristojnimi kitajskimi organi, slovenskim veleposlaništvom v Pekingu in ostalimi veleposlaništvi.
Slovensko predsedstvo EU pa je prebivalcem Kitajske ob hudi naravni nesreči, ki je prizadela državo, izrazilo sožalje. Kot piše v sporočilu za javnost, predsedstvo sočustvuje z vsemi, ki so izgubili svoje najbližje, ter izraža iskreno sožalje ranjenim ali oškodovanim v tej naravni nesreči.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.