Ameriški državni sekretar Powell je potrdil navedbe Bele hiše, da bo predsednik Bush iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu postavil ultimat, naj zapusti Irak. Ob tem pa Powell ni želel povedati, kdaj naj bi se ultimat iztekel. Bush bo po Powellovih besedah v nagovoru povedal: "Okno diplomacije se je zaprlo. Prišla je ura resnice."
Turčija o zahtevi ZDA
Na turškem obrambnem ministrstvu so se sestali turški premier, predsednik in obrambni minister, ki so govorili o zahtevi ZDA, da Turčija ameriškim silam omogoči uporabo turškega zračnega prostora in vojaških baz za napad na Irak.
Tiskovni predstavnik turškega predsednika je povedal, da bo Ankara sprejela ukrepe, s katerimi bo obvarovala turške nacionalne interese. Poznavalci menijo, da gre za korake v skladu z državnim varnostnim svetom, ki je kot delno vojaško telo, januarja od vlade zahtevalo, da sprejme vojaške ukrepe, ki bi ščitili turške interese.
ZDA so Ankari obljubile finančni paket – donacij in dolgoročnih kreditov – v višini okoli 30 milijard dolarjev.
ZDA, Velika Britanija in Španija umaknile resolucijo
Francoski veleposlanik pri ZN je zatrdil, da je velika večina članic VS ZN proti uporabi sile proti Iraku oziroma je prepričana, da uporabe sile proti Iraku ne morejo odobriti, dokler inšpektorji ZN ne bodo dali rezultatov. Francoski predstavnik je to povedal le nekaj minut zatem, ko so ZDA, Velika Britanija in Španija sporočile, da umikajo predlog resolucije, ki je do danes iraškemu režimu postavljala ultimat za razorožitev in bi dala zeleno luč za napad na Irak. Tudi nemški kancler Gerhard Schröder je ponovil nasprotovanje napadu. Kot je dejal, se Nemčija ne bo priključila nobeni resoluciji, ki bi odobrila vojno.
Putin: Vojna v Iraku bi bila napaka z resnimi posledicami
Ruski predsednik Vladimir Putin ocenjuje, da bi bila vojna v Iraku "napaka z zelo resnimi posledicami". "Zavzemamo se za rešitev iraškega vprašanja izključno z miroljubnimi sredstvi," je dejal Putin ob srečanju s čečenskimi verskimi predstavniki. Ob tem je pojasnil, da bi bilo vse drugo napaka, ki bo imela za posledico žrtve in bo mogoče tudi vodila v destabilizacijo mednarodnega položaja kot celote.
Odmeven odstop iz britanskega vladnega kabineta
Nekdanji britanski zunanji minister Robin Cook, eden najvidnejših laburistov, se je danes zaradi nestrinjanja s politiko britanske vlade do Iraka, odločil odstopiti iz vladnega kabineta. Cook, nekdanji zunanji minister, je namreč tudi član kabineta in je britanskemu premieru Tonyju Blairu že izročil svojo odstopno izjavo, so sporočili z Downing Streeta. Cook je iz kabineta odstopil tik pred izrednim srečanjem britanske vlade o iraški krizi.
Predsedstvo EU poziva k prizadevanjem za mirno rešitev iraške krize
Grški zunanji minister George Papandreu je v imenu predsedstva Evropske unije mednarodno skupnost pozval, naj prihodnje ure in dni izkoristi za iskanje mirnega izhoda iz iraške krize. Kot je opozoril, februarja sprejeto stališče EU o Iraku narekuje, da je treba uporabiti vsa sredstva za iskanje mirnega izhoda iz krize ter vztraja, naj se vse odločitve sprejmejo v okviru Združenih narodov.
Podoben poziv je na mednarodno skupnost naslovila tudi Evropska komisija, ki se poziva mednarodno javnost, da v iskanje mirnega izhoda iz krize vloži še nekaj napora. "Če pa bo do vojne vendarle prišlo, morajo vojaško posredovanje odobriti ZN," je še poudaril tiskovni predstavnik komisije.
Madrid in London ravnata neevropsko?
London in Madrid sta se do Iraka "s povezovanjem z ZDA postavila izven okvira Evropske unije," je dejal tiskovni predstavnik grškega zunanjega ministrstva - Grčija predseduje EU - Panos Beglitis. "Grško predsedstvo je izčrpalo vse možnosti in načine vodenja v okviru postopkov EU, dvakrat smo oblikovali skupno stališče unije, vendar pa gredo dogodki svojo pot in v bistvu se nekatere članice povezave povezujejo z ZDA izven okvira EU," je glede iraške krize komentiral Beglitis.
"Ne moremo si delati iluzij, da lahko EU na koherenten in usklajen način oblikuje skupno stališče," je v pogovoru za radijsko postajo Net povedal Beglitis.
Sadam Husein zagrozil s spopadi po vsem svetu
Spričo ameriške grožnje je iraški predsednik Sadam Husein zagrozil z napadi na ameriške cilje po vsem svetu. "Ko bo sovražnik začel vojno, se mora zavedati, da se bo spopad med nama odprl povsod, kjer je nebo, kjer je zemlja in kjer je morje, po celotni zemeljski obli," je na srečanju s svojimi najtesnejšimi sodelavci izjavil Husein. Iraški zunanji minister Nadži Sabri pa je zatrdil, da se njegova država na vojno pripravlja, kot da bi se začela "čez eno uro".
Najvplivnejši iraški časopis Babel pa je ameriško-britansko-španski vrh označil za »vrh zla«. »Vrh je ponovno potrdil agresivne namene hudičeve ameriške administracije in njegovega podanika, britanskega premiera Blaira,« piše na prvi strani dnevnika.
Medtem so Iračani predložili inšpektorjem ZN fotografije in video posnetke mobilnih laboratorijev. Washington je ponovil obtožbe, da Irak v teh laboratorijih proizvaja bojne strupe, ki jih prikriva pred inšpektorji.