Bela hiša je sporočila, da se bo Trump v govoru osredotočil na pet glavnih tem – priseljevanje, trgovino, infrastrukturo, cene zdravil in nacionalno varnost.
Trumpov govor bi moral biti že konec januarja, vendar mu je predsednica predstavniškega doma kongresa, demokratka Nancy Pelosi, povabilo odvzela, dokler ne obnovi financiranja lastne vlade.
Trump namerava v govoru poudariti željo po umiku ZDA s kriznih žarišč po svetu. Razglasil bo, da je z Islamsko državo bolj ali manj opravil in zato vztraja pri odločitvi o umiku 2000 ameriških vojakov iz Sirije.
Napovedati namerava kraj svojega drugega srečanja z voditeljem Severne Koreje Kim Džong Unom – najpogosteje se omenja Hanoi, morda bo povedal tudi kaj o pogajanjih med talibani in afganistansko vlado.
Zagotovo ne bo mogel mimo krize v Venezueli in Irana, glede katerega so ga voditelji obveščevalno-varnostnih agencij postavili v neroden položaj z oceno, da jedrski sporazum, iz katerega je ZDA umaknil, deluje.
Pričakovati je, da se bo Trump pohvalil glede trgovinskih sporazumov ZDA s svetom, ki jih razdira in želi postaviti na novo, morda bo izrazil podporo zvezi Nato z dodatkom, da je ostale članice prisilil v povišanje porabe za obrambo.
Trump je govor sestavljal konec tedna na svojem posestvu Mar a Lago na Floridi, dvom demokratov v iskrenost napovedi o pomirljivosti in pozivov k sodelovanju pa povečuje dejstvo, da je glavni pisec govora Stephen Miller, ki je znan po svojih skrajnih stališčih do priseljevanja.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.