
Olga in Anatolij Koljčev vsak dan obiščeta grob svojega sina Ivana. Z rožami in svečami častita spomin na sina, za katerega menita, da je bil trpinčen. Na svojem domu v Sibiriji sta za britansko medijsko hišo SkyNews pokazala videoposnetek svojega sina v uniformi, ko je odhajal na služenje vojaškega roka in se poljubljal s svojo ženo.
Ivan je bil v vojski 18 mesecev, starša pa ga opisujeta kot veselega in odprtega mladeniča, ki se je služenja vojaškega roka zelo veselil. A nato, se je začela kruta realnost. Svoji materi je povedal, da so skupaj s sovojaki morali jesti potepuške pse, da bi preživeli. Nadrejeni naj bi jih namreč stradali in tudi pretepali.
"Častnik nas je poklical pozno ponoči – vaš sin se je naveličal življenja in se obesil. Rekli so še, pridite ga iskat," je Olga opisala klic častnika, ki jo je obvestil o samomoru njenega sina. Ob tem se sprašuje, zakaj so ji tako stvar zaupali kar po telefonu, sprva se ji je namreč zdelo, da klic ni bil resen. Ob tem dodaja, da si njen sin nikoli ne bi vzel življenja.
"V vojski ni nobenega reda. Nadrejeni ne izpolnjujejo svojih obveznosti. Sinov nadrejeni je bil vsakič, ko sem ga videla, pijan. Tudi ko so nama izročili krsto s sinovim truplom, je bil njegov nadrejeni pijan."
Pomoč za družine umrlih vojakov
Tako so v Rusiji ustanovili Fundacijo za materine pravice, ki se bori za družine, kot je Ivanova. Ustanoviteljica Veronika Marčenko je povedala, da je eden od razlogov za tako veliko število smrti v ruski vojski ta, da je vojska urejena zelo starinsko. Drugi razlog pa je po njenih besedah ta, da ni pravih preiskav smrti in drugih kaznivih dejanj.
Ruski predsednik Dimitrij Medvedjev je sicer že napovedal modernizacijo vojske, a modernizirala naj bi se predvsem oprema, ne pa tudi odnosi med vojaki in nadrejenimi starešinami.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.