Razprave o sporazumu, ki bo Narodni uniji zagotovil dve ministrstvi, še potekajo, Šaron pa namerava novo vlado predstaviti v četrtek. Šaron si je sicer absolutno večino v knesetu zagotovil že včeraj, ko je podpisal koalicijska sporazuma s sredinsko stranko Šinui in ultranacionalistično Nacionalno religiozno stranko (PNR).
Narodna unija ostro proti palestinski državi
Narodna unija, sicer zveza treh strank, je na parlamentarnih volitvah 28. januarja dobila sedem poslanskih mest. Koalicijska pogajanja z vladajočo stranko Likud premiera Šarona, ki ima v knesetu 40 poslancev, so bila po poročanju izraelskih časnikov težavna, saj unija ostro nasprotuje ustanovitvi palestinske države, Šaron pa jo, tudi zaradi pritiska ZDA in Evropske unije, sprejema kot politično nujnost.
Po večurnih pogovorih so predstavniki Likuda in predsednik Narodne unije Avigdor Liebermann le dosegli kompromis, po katerem bo morala o vsaki politični odločitvi, povezani z ustanovitvijo palestinske države, najprej razpravljati vlada. Narodna unija je med drugim zahtevala tudi "prostovoljen transfer" vsega arabskega prebivalstva z zasedenih palestinskih ozemelj v sosednje države.
Stranka Šinui, ki je na volitvah prejela 15 poslanskih mest, naj bi dobila pet ministrstev, in sicer za pravosodje, notranje zadeve, infrastrukturo, okolje, tehnologijo in znanost, vodja stranke Josef Tomi Lapid pa bo tudi zasedel mesto namestnika premiera. PNR, ki ima v knesetu šest poslanskih sedežev, bo v vladi dobila ministrstvo za stanovanjske zadeve, ki je za judovske naseljence zelo pomembno, ter za delo in socialne zadeve.
Koalicijski sporazum s PNR naj bi med drugim predvideval "širjenje judovskih naselbin, da bi tako odgovorili na naravno rast prebivalstva", PNR pa naj bi si izborila tudi možnost, da programu vlade doda posebno izjavo, v kateri bi zapisala, da "z vsemi sredstvi nasprotuje oblikovanju palestinske države".