Predsednik Severne Osetije Aleksander Dsasohov je ponedeljek, 4. julija razgasil za dan žalovanja za žrtvami napada v Mozdoku. Pri iskanju žrtev in odpravljanju posledic napada je danes sodelovalo 1300 ljudi. 56 ljudi se še vedno nahaja v bolnišnicah, od tega jih je deset v kritičnem stanju. Ranjence so prepeljali v bolnišnice v Rostovu na Donu, Moskvi in Sankt Peterburgu.
Izpod ruševin vojaške bolnišnice v Mozdoku, pred katero je eksplodiral tovornjak bomba, so že izkopali 42 trupel. Število smrtnih žrtev naj bi se povečalo, saj je bilo v času eksplozije v bolnici okoli 150 ljudi.
Putin je v Mozdok poslal obrambnega ministra
Putin je v sožalni brzojavki svojcem žrtev zapisal, da je petkov napad še ena potrditev nehumanosti in krutosti banditov, ki poskušajo destabilizirati razmere na severnem Kavkazu. Toda teroristom ne bo uspelo uveljaviti svoje kriminalne volje, je bil odločen Putin in dodal, da njihova zločinska dejanja ne bodo ustavila procesa politične rešitve in obnove mirnega življenja.
Obrambni minister Ivanov pa je dejal, da se je teroristični napad v Mozdoku zgodil zaradi neupoštevanja posebnih ukazov o varnosti v tem mestu. Proti vodji vojaške bolnišnice je bila uvedena preiskava, vodja vojaške garnizije v Mozdoku in poveljnik 421. motoriziranega polka pa sta bila suspendirana, je povedal Ivanov.
Vodja čečenskih upornikov zanikal vpletenost v napad
Aslan Mashadov ni odgovoren za ta teroristična dejanja in jih obsoja, je zatrdil Mashadov odposlanec Salambek Majgov. Ob tem je izrazil pripravljenost na sodelovanje z ruskimi oblastmi, če bodo te ugotovile, da so za napad odgovorni čečenski uporniki, da bi preprečili tovrstna teroristična dejanja v prihodnje.
Svet obsoja napad
Napad v Mozdoku je včeraj obsodila tudi Bela hiša. Noben razlog ne opravičuje terorizma, je sporočil tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan.
Generalni sekretar Sveta Evrope Walter Schwimmer pa je dejal, da je ta strahopeten napad sramota za človeško dostojanstvo. Napad so obsodile tudi palestinske oblasti. Palestinsko ljudstvo zavrača sleherno teroristično dejanje ne glede na njegovo ozadje.
Dimitrij Rupel pa je ruskemu kolegu Igorju Ivanovu poslal sožalno pismo ob terorističnem napadu. Slovenija najostreje obsoja vse oblike terorizma, za katerega ni in ne more biti nobenega opravičila, je v svojem pismu še zapisal Rupel, ki je ministra Ivanova zaprosil, da izraze sočutja prenese tudi družinam in svojcem preminulih.