Tujina

V središču Palestinska država

Gaza, 13. 01. 2007 14.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Riceova se je sešla z izraelsko zunanjo ministrico, pogovori pa so tekli tudi o ustanovitvi Palestinske države.

Ameriška državna sekretarka Rice je prispela v Izrael, prvo postajo svoje bližnjevzhodne turneje, na kateri želi pridobiti podporo arabskih držav za novo ameriško strategijo v Iraku. Kot je povedala na poti v Izrael, pa prihaja brez predlogov ali načrtov za oživitev palestinsko-izraelskega mirovnega procesa.

Riceova se je z izraelsko zunanjo ministrico pogovarjala o možnosti nastanka Palestinske države.
Riceova se je z izraelsko zunanjo ministrico pogovarjala o možnosti nastanka Palestinske države. FOTO: Reuters

"Ne prihajam s predlogi, niti z načrti," je dejala novinarjem na letalu in dodala, da bo namesto tega poslušala. "Mislim, da ZDA ne morejo narediti načrta" za rešitev palestinsko-izraelskega spora, saj je za napredek potrebno sodelovanje vseh vpletenih strani, ki jih je veliko, je dejala.

Riceova se je sestala z izraelsko zunanjo ministrico Cipi Livni, s katero se je pogovarjala o možnostih ustanovitve Palestinske države, katere začasne meje bi potekale ob zidu, ki ga Izrael gradi na Zahodnem bregu. Riceova se je po besedah visokega izraelskega predstavnika hotela pogovarjati tudi o prihodnosti Jeruzalema, zanimala pa jo je predvsem možnost nastanka Palestinske države v naslednjih dveh letih.

Palestinski predsednik Abas je načelno že zavrnil predlog Palestinske države z začasnimi mejami, saj se boji, da bi te meje ostale stalne, Palestinci pa razdruženi. Abas naj bi se z Riceovo, ki od Izraela zahteva tudi umik vseh cestnih zapor na okupiranem Zahodnem bregu, sešel v nedeljo v Ramali.

Po pogovorih v Amanu z jordanskim kraljem Abdulahom II. naj bi se v ponedeljek v Jeruzalemu sešla še z izraelskim premierom Ehudom Olmertom, nato pa turnejo nadaljevala v Egiptu, Savdski Arabiji in Kuvajtu, nato pa se bo ustavila še v Berlinu in Londonu.

Na turnejo je odšla potem, ko je ameriški predsednik George Bush v četrtek predstavil novo strategijo za Irak, v okviru katere namerava v Irak poslati 21.500 dodatnih ameriških vojakov, večinoma v Bagdad in provinco Anbar.

Riceova želi na turneji dobiti podporo za novo ameriško strategijo v Iraku in za iraško vlado ter tudi za zmanjšanje vpliva Irana v tej državi, pa tudi za namestitev dodatnih protiraketnih sistemov v regiji za zaščito ameriških arabskih zaveznic.

'ZDA želijo državljansko vojno'

Palestinski predsednik Abas se je pred pogovori z Riceovo nepričakovano sestal z jordanskim kraljem Abdulahom II. Obisk Abasa v Amanu sodi v okvir prizadevanj, da bi Jordanija in palestinske oblasti usklajevala stališča, tudi pred obiskom Riceove, se je izvedelo iz virov v Amanu.

Nekaj ur pred prihodom ameriške državne sekretarke Condoleezze Rice v Izrael je palestinski premier Ismail Hanija obtožil ZDA in Izrael, da želijo Palestince pahniti v državljansko vojno in notranje konflikte, da bi "izraelsko-palestinski konflikt spremenili v medpalestinskega". V televizijskem nagovoru je tudi menil, da želijo ZDA in Izrael preprečiti oblikovanje "prave nacionalne enotnosti, prave palestinske vlade narodne enotnosti, ki bi izražala voljo palestinskega ljudstva".

Ob tem je Hanija še pozval privržence svojega gibanja Hamas in Abasovega Fataha k popolnemu prenehanju vseh spopadov, v katerih je v zadnjem mesecu umrlo najmanj 35 ljudi, sto pa jih je bilo ranjenih. "Dovolj je! Vse oblike medpalestinskih spopadov se morajo končati," je poudaril Hanija.

Ismail Hanija pravi, da želijo ZDA in Izrael preprečiti oblikovanje "prave nacionalne enotnosti, prave palestinske vlade narodne enotnosti, ki bi izražala voljo palestinskega ljudstva"
Ismail Hanija pravi, da želijo ZDA in Izrael preprečiti oblikovanje "prave nacionalne enotnosti, prave palestinske vlade narodne enotnosti, ki bi izražala voljo palestinskega ljudstva" FOTO: Reuters

Abasova odposlanca naj bi sicer pred dvema tednoma v Siriji začel tajna pogajanja o oblikovanju vladne koalicije z vodjo Hamasa Haledom Mašalo, ki živi v izgnanstvu. Kot so še povedali neimenovani palestinski viri, so v pogovorih dosegli napredek. Tudi Hanija je v današnjem govoru potrdil, da Fatah in Hamas nadaljujeta koalicijska pogajanja, ki sta jih prekinila novembra lani, a podrobnosti ni navedel.

Končali stavko

V nepričakovanem izrazu enotnosti je medtem danes Sindikat javnih uslužbencev, ki ga vodi Fatah, sporočil, da so končali stavko, ki so jo začeli pred štirimi meseci, ker jim vlada pod vodstvom Hamasa ne izplačuje plač. Plač jim v celoti ali deloma ne izplačuje, saj so od prihoda Hamasa na oblast po volitvah zahodne države ukinile finančno pomoč palestinskim oblastem.

Palestinske oblasti so največji delodajalec v Gazi in na Zahodnem bregu, saj v javnem sektorju dela kar 165.000 ljudi. Večina se je sicer še pred današnjo objavo konca stavke že vrnila na svoja delovna mesta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.