Tujina

V Šrilanki po napadih na muslimane uvedli policijsko uro

Kolombo, 13. 05. 2019 20.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA / M.S.
Komentarji
0

V Šrilanki so zopet uvedli policijsko uro, da bi preprečili stopnjevanje medetničnega in medverskega nasilja, potem ko so severno od prestolnice Kolombo obravnavali nasilne napade množic na mošeje ter trgovine in drugo lastnino muslimanov. 

Po velikonočnih terorističnih napadih v Šrilanki, v katerih je bilo ubitih 258 ljudi, so oblasti ponovno uvedle policijsko uro zaradi povečanega nasilja nad muslimani in njihovo lastnino. Policija je sporočila, da so bili napadi posledica podžigajočih in lažnih sporočil na družbenih medijih. Potem ko se je v nedeljo in danes v več mestih na severozahodu države zgodilo več napadov na muslimane, so oblasti danes blokirale Facebook, WhatsApp, YouTube in Instagram. Policija se je danes odločila, da bo od torka policijska ura po vsej državi veljala od 21. do 4. ure.

Sprva so policijsko uro uvedli v okrajih Puttalam, Kurunegala in Gampaha, potem ko je jezna množica pod vodstvom skupin kristjanov v nedeljo in danes napadla več trgovin v lasti muslimanov in več mošej. Po zadnjih podatkih je to nasilje že zahtevalo smrtno žrtev. Gre za 45-letnega muslimanskega moškega, ki so ga po navedbah policije pretepli do smrti. Umrl je kmalu potem, ko so ga zaradi poškodb pripeljali v bolnišnico. Novico o njegovi smrtni so objavili po uvedbi policijske ure. 

Po podatkih policije je napad množice na trgovino v lasti muslimana v kraju Chilaw v nedeljo sprožila objava lastnika trgovine na Facebooku "ne smejte se, nekega dne boste jokali", lokalni kristjani pa so to razumeli kot opozorilo pred napadom. Njegovo trgovino so uničili, bližnjo mošejo pa razdejali. Policija je nato drhal razgnala s streljanjem v zrak, a se je nasilje razširilo v druge kraje.

Nasilje nad muslimani se vse od napadov skrajnežev stopnjuje.
Nasilje nad muslimani se vse od napadov skrajnežev stopnjuje. FOTO: AP

V nedeljo je prišlo do treh ločenih incidentov, ko je množica metala kamenje in zažigala motorje in avtomobile muslimanov. V mestu Hettipola so požgali najmanj tri trgovine. Danes pa je policija v najmanj šestih mestih proti več sto izgrednikom uporabila solzivec. O spopadih med kristjani in muslimani so poročali že minuli teden iz mesta Negombo, kjer je bila aprila cerkev tarča napada.

Premier Ranil Wickremesinghe je danes pozval ljudi, naj ne verjamejo govoricam, in opozoril, da bodo neredi še dodatno obremenili varnostne sile. Poudaril je, da si varnostne sile neumorno prizadevajo za aretacijo teroristov in zagotavljanje varnosti v državi.

Islamski kleriki so opozorili, da se je po napadih na velikonočno nedeljo okrepila sumničavost do muslimanov v državi, zato so jih pozvali k potrpežljivosti in zadržanosti ter naj se vzdržijo nepotrebnih objav na družbenih medijih. V nedeljo so sicer prvič po aprilskih terorističnih napadih v cerkvah organizirali javne maše.

Predsednik države Maithripala Sirisena je v intervjuju za AP dejal, da so oblasti do zdaj aretirale 99 odstotkov vpletenih v velikonočne napade.
Predsednik države Maithripala Sirisena je v intervjuju za AP dejal, da so oblasti do zdaj aretirale 99 odstotkov vpletenih v velikonočne napade. FOTO: AP

V državi še vedno veljajo izredne razmere in močno poostreni varnostni ukrepi. V povezavi z napadi so prijeli več deset ljudi. Javne šole so po podaljšanih velikonočnih praznikih odprli, vendar pa je obiskanost nizka. Vse učence pred vstopom v šolo pregledajo, če imajo pri sebi eksploziv. Prvič po napadih naj bi v torek odprli nekatere zasebne katoliške šole.

V večinsko budistični Šrilanki je okoli 10 odstotkov muslimanov in okoli 7,6 odstotka kristjanov.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.