Nemški policisti so v nekem stanovanju v Münchnu našli skoraj 1.500 dragocenih slik, ki so jih nacisti med drugo svetovno vojno zaplenili Židom.
Kot poroča tednik Focus, so na odkritje naleteli med hišno preiskavo stanovanja, ki pripada sinu zbiralca umetnin Hildebrandu Gurlittu, Corneliusu, osumljenemu utaje davkov.
Umetnine, ki so bile več kot pol stoletja skrite med starimi kozarci za vlaganje in kupi drugih smeti v zatemnjenih sobah Gurlittovega stanovanja, naj bi bile vredne približno milijardo evrov. Zbirka vključuje mojstrovine 20. stoletja, med njimi dela nemških slikarjev Emila Noldeja, Franza Marca, Maxa Beckmanna in Maxa Liebermanna. Med slikami je tudi delo Henrija Matissa, ki je pripadalo židovskemu zbiralcu Paulu Rosenbergu, in tudi Picassove slike.
Gurlitt je star že več kot 80 let. Je samotar brez službe, tekom let pa je prodal nekaj slik in živel od izkupička. Čeprav je bila njegova babica Židinja, je bil zaradi svojega znanja in številnih kontaktov v umetniškem svetu za voditelje tretjega rajha nepogrešljiv. Hitlerjev minister za propagando Joseph Göbbels ga je pooblastil za izvoz umetnin, ki so bile po mnenju nacistov "degenerirane".
Kot je znano, so nacisti pred in med drugo svetovno vojno množično plenili umetniška dela ne le v Nemčiji, ampak tudi drugod po Evropi. Med letoma 1940 in 1944 so na tak način zasegli okoli 100.000 slik, umetnin, antičnih izdelkov in tapiserij. Številna so kot degenerirana zaplenili Judom ali so jih prisilili, da so jim jih prodali po nizkih cenah. Mnoga dela so kasneje našli in jih vrnili njihovim pravim lastnikom, mnoga pa še danes ostajajo izgubljena.
Najdene dragocenosti so trenutno varno spravljene v prostorih bavarske carinske uprave nedaleč od Münchna, še piše časnik.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.