Tujina

FOTO in VIDEO: 'Gre za kriminalno dejanje'

Priština/Ljubljana, 27. 07. 2011 07.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
M.M./V.L./STA
Komentarji
130

Na Kosovu spet vre. Okoli 100 zamaskiranih kosovskih Srbov je napadlo mejni prehod Jarinje in zanetilo ogenj. Molotovko so vrgli na bazo Kforja, kjer so bili poljski vojaki. Ti so streljali in se nato začeli umikati.

Potem ko so se razmere na severu Kosova že umirile, so okoli 19. ure spet izbruhnili nemiri. Skupina jeznih kosovskih Srbov je napadla mejni prehod Jarinje in zanetila ogenj. Okoli 100 zamaskiranih mladih je razbijalo steklo na objektih in metalo molotovke. Prišli so iz smeri Kosovske Mitrovice. Ekstremisti so mejni prehod napadli tudi z buldožerji. Mejni prehod je uničen, napadalci pa naj bi odšli neznano kam. Po navedbah misije Eulex o morebitnih ranjenih za zdaj nimajo podatkov.

Molotovko so vrgli tudi na bazo Kforja, nato je odjeknila eksplozija. Slišati je bilo tudi strele, poroča Index.hr. V bazi Kforja so bili poljski vojaki. Ti so streljali in se nato začeli umikati. Na območje so prihiteli oboroženi ameriški pripadniki Kforja. Ti naj bi skupaj s kosovsko policijo tudi zaprli vse ceste proti prehodu. V zraku so krožili helikopterji, ki naj bi pripadali misiji Eulex.

Novinarske ekipe so evakuirali. Napadli so tudi novinarje srbske tiskovne agencije Tanjug, poroča B92. Na mejnem prehodu Brnjak pa je še vedno mirno, čeprav je Tanjug poročal, da so tudi tam izbruhnili nemiri, a je kasneje novico preklical.

Na Jerinje sta medtem prispela vodja srbskih pogajalcev v dialogu s Prištino Borislav Stefanović in srbski minister za Kosovo Goran Bogdanović. Stefanović je ocenil, da gre za “kriminalno dejanje tik pred rešitvijo situacije.”

Oglasil se je že tudi srbski predsednik Boris Tadić, ki je pozval k takojšnjemu končanju nasilja. Prebivalce Kosova je tudi pozval k prisebnosti in zadržanosti ter poudaril, da ne smejo skrajnežem in provokatorjem dovoliti, da z nasiljem uničijo njihove življenjske interese, interese Srbije in mir na Kosovu.

Skupina jeznih kosovskih Srbov je napadla mejni prehod Jarinje.
Skupina jeznih kosovskih Srbov je napadla mejni prehod Jarinje. FOTO: Reuters

Slovenskih pripadnikov ni tam

Poveljnik slovenskega kontingenta v silah Kfor, podpolkovnik Peter Einfalt, je danes zvečer potrdil, da mejni prehod Jarinje načeloma varujejo poljski pripadniki Kforja, tako da slovenskih pripadnikov tam danes ni bilo.

Glede slovenskih vojakov, ki so bili po torkovih nemirih kot taktična rezerva t.i. skupine Vzhod nameščeni v Novem Selu, pa je Einfalt povedal, da so naredili premik proti Kosovski Mitrovici, kjer bodo od nemških kolegov prevzeli nadzor na mostovih, ki povezujeta severni in južni del tega mesta.

V 23. slovenskem kontingentu Kforja na Kosovu je 317 pripadnikov iz različnih enot Slovenske vojske, med njimi je tudi 26 pripadnikov prostovoljne pogodbene rezervne sestave. Večino kontingenta predstavljata manevrski četi 10. motoriziranega bataljona, v katerih so tudi pripadniki pogodbene prostovoljne rezerve in logistični vod, pet skupin za povezavo in nadzor, helikopterski oddelek ter nacionalni podporni element. Nekaj pripadnikov delo opravlja v poveljstvu operacije Kforja v Prištini in regionalnem poveljstvu Zahod v Peći. Pripadniki SV delujejo v občinah Peć, Klina, Istok, Vučitrn, Leposavič, Skenderaj in Priština, so pojasnili na Morsu.

Naloga slovenskih pripadnikov na območju, na katerem so se v minulih dneh zgodili incidenti, bo "zgolj in izključno" nadzor ter zagotavljanje, da bodo razmere mirne, je povedal Marko Prvinšek s poveljstva sil Slovenske vojske.

Einfalt je popoldne dobil informacije o streljanju na helikopter sil Kfor, kar je po njegovih besedah "nenavadno, glede na to, da je Kfor z obeh strani dobro sprejet". Po poročanju Dnevnik.hr, pa je hrvaško obrambno ministrstvo potrdilo, da je šlo za hrvaški helikopter. Poveljnik je sicer dejal, da njegovi piloti streljanja niso prijavili, helikopter pa tudi ni bil huje poškodovan.

Slovenski policisti živi in zdravi

Na Kosovu v mednarodni civilni misiji Eulex deluje tudi 19 pripadnikov slovenske policije, ki, kot so danes sporočili iz policije, v včerajšnjih nemirnih dogodkih niso bili neposredno udeleženi. "Zaradi trenutnih razmer slovenski policisti niso nič bolj ogroženi kot ostali pripadniki te misije," so še sporočili iz policije.

Dodali so, da v času oboroženega incidenta na mejnem prehodu Brnjak na severu Kosova na tem območju ni bilo nobenega pripadnika slovenske policije. Najbližje dogodkom je po njihovih navedbah šest policistov, ki delajo v Kosovski Mitrovici, ostali so v Prištini. Trije bodo z delom v misiji kmalu zaključili in se vračajo domov. Njihova vrnitrv ne glede na trenutno napete razmere poteka po načrtih. "Sicer vsi opravljajo delo in naloge po načrtih in v skladu z mandatom misije," so še sporočili.

Pogreb pripadnika kosovske specialne enote Rosa.
Pogreb pripadnika kosovske specialne enote Rosa. FOTO: Reuters

Kaj se dogaja na severu Kosova?

Nemiri na severu Kosova so terjali eno smrtno žrtev. V bolnišnici v Prištini je umrl pripadnik kosovske specialne enote Rosa Enver Zumberi. Včeraj je bil ranjen v spopadih, ki so izbruhnili, ko so specialci poskusili prevzeti nadzor nad severnim delom Kosova oziroma nad mejnima prehodoma Brnjak in Jarinje. Naj opozorimo, da na območju živi srbsko prebivalstvo. Oba mejna prehoda so sicer do zdaj nadzirali pripadniki Eulexa.

Ko se je konvoj specialcev poskusil še drugič prebiti do Brnjaka, so odjeknili streli. 31-letnik je bil ranjen v glavo, in sicer z naboji, ki jih uporabljajo ostrostrelci, njegov kolega pa je bil ranjen v eksploziji ročne bombe, a njegovo zdravstveno stanje je stabilno, poročajo tamkajšnji mediji.

Akcijo je ukazal sam kosovski premier Hashim Thaci, mednarodna skupnost na Kosovu pa zanjo ni dala zelene luči. Kosovske oblasti so z akcijo želele uveljaviti embargo na uvoz blaga iz Srbije, se spopasti s črnim trgom, ki na tem območju cveti, in uveljavljati državne zakone v tem delu države, kjer trenutno ne morejo niti pobirati davkov.

Francoski pripadniki Kforja v bližini mejnega prehoda Brnjak
Francoski pripadniki Kforja v bližini mejnega prehoda Brnjak FOTO: Reuters

Evropska unija in ZDA so se ostro odzvale na včerajšnjo akcijo, slišati je bilo tudi številne kritike.

Srbski mediji poročajo, da so se danes zjutraj, tako kot je bilo napovedano, kosovski specialci začeli umikati v notranjost države. Sicer naj bi bilo v razdeljeni Kosovski Mitrovici mirno in življenje poteka po ustaljenih tirnicah – Albanci naj bi se tudi danes vozili v srbski del mesta, kjer so kupovali bencin, ki je tam občutno cenejši.

Srbski prebivalci so se odločili, da bodo do nadaljnjega še na blokadah, ki so jih postavili na območju. Da so se posebne enote kosovske policije danes umaknile s severa Kosova, je potrdil tiskovni predstavnik kosovske policije Brahim Sadriu. "Posebne enote so opravile svojo nalogo. Ta je bila, da carinikom omogočijo opravljanje njihovega dela," je povedal Sadriu, pri tem ni pojasnil, kaj to dejansko pomeni. Je pa dejal, da so zdaj na mejnih prehodih cariniki in pripadniki obmejne policije. Dodal je, da je na severu Kosova zdaj mirno in da se varnostne razmere še izboljšujejo.

Francozi pri vasi Zubin Potok na severu Kosova
Francozi pri vasi Zubin Potok na severu Kosova FOTO: Reuters

Srbija je zaradi napetosti na Kosovu že v torek zahtevala sklic izrednega zasedanja Varnostnega sveta Združenih narodov. Kot so potrdili v kabinetu srbskega zunanjega ministra Vuka Jeremića, Srbija za zdaj še ni dobila pozitivnega odgovora Nemčije, ki ta mesec predseduje VS ZN.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10