Nemška policija je danes aretirala 400 levičarskih protestnikov, ki so skušali članom desne populistične stranke Alternativa za Nemčijo (AfD) onemogočiti prihod na dvodnevni kongres stranke, ki se je začel na sejmišču v Stuttgartu. Popoldne so vse aretirane v manjših skupinah izpustili, je sporočila policija.
Protestniki so v policiste in novinarje metali petarde ter zažigali pnevmatike. Izbruhnili so tudi spopadi med privrženci levice in člani AfD. Prizorišče varuje okoli 1000 policistov, ki so po besedah očividcev proti protestnikom uporabili tudi poprov sprej, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Protestov se je udeležilo skoraj 1500 ljudi, ki so hoteli zmotiti kongres. Okoli 800 do 900 jih je po podatkih policije postalo nasilnih, a ranjenih ni bilo. Nekateri so bili zamaskirani, večina pa je bila mladih. Zaradi incidentov se je kongres stranke začel z okoli enourno zamudo, navaja AFP.
Protestniki so nosili napise "Begunci ostanejo, nacisti odidite", nekateri pa so vpili "Nacisti ven. Bye bye AfD", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Stanje se je umirilo do popoldneva, ko so protestniki odšli proti središču Stuttgarta, kjer je po podatkih policije protestiralo okoli 1800 ljudi. Po podatkih organizatorjev naj bi bilo 4000 ljudi.
Na kongresu AfD, ki je bila leta 2013 ustanovljena iz nasprotovanja evru, ob začetku begunske krize pa se je osredotočila na nasprotovanje prihodu beguncev v Nemčijo, naj bi sodelovalo okoli 2400 njenih članov.
Sprejeli naj bi prvi program stranke, v katerem naj bi med drugim pisalo, da "islam ne sodi v Nemčijo". Govorili naj bi tudi o spornem vprašanju minimalne plače, medtem ko se stranka sooča z notranjimi boji.
Stranka poziva k prepovedi minaretov in burk v Nemčiji. Njen predsednik Frauke Petry je v petkovem pogovoru za radio ponovil, da pomeni islam grožnjo za državo. Meni, da muslimani s širjenjem mošej skušajo pokazati, da so dejansko zvesti svoji veri in ne evropski državi, v kateri živijo, navaja dpa.
Marca je stranka, ki volivce pridobiva predvsem na nezadovoljstvu zaradi lanskega prihoda milijona beguncev v državo in politike odprtih meja kanclerke Angele Merkel, na deželnih volitvah v treh nemških zveznih deželah doživela velik uspeh in prišla v parlamente vseh treh dežel.
V Saški-Anhalt je s 24,2 odstotno podporo postala druga najmočnejša stranka, v Baden-Württembergu je dobila 15,1 odstotka podpore, v Porenju-Pfalškem pa 12,6 odstotka.
Sedaj sedi že v skupno v 16 deželnih parlamentih, pa tudi v Evropskem parlamentu. Stranka ob teh uspehih upa na preboj v nemški zvezni parlament na volitvah prihodnje leto.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.