Tujina

V Turčiji papež ni zaželjen

Carigrad, 26. 11. 2006 13.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
J.K./Reuters/STA
Komentarji
0

V Turčiji se je pred obiskom papeža Benedikta XVI. na protestih v Carigradu zbralo več deset tisoč ljudi.

Na ulicah Carigrada se je zbralo več kot 20 tisoč protestnikov
Na ulicah Carigrada se je zbralo več kot 20 tisoč protestnikov FOTO: Reuters

V Carigradu se je na demonstracijah proti obisku papeža Benedikta XVI. zbralo več deset tisoč, po navedbah organizatorjev celo dvesto tisoč ljudi. Sklicala jih je skrajno islamska politična stranka, ki napoveduje proteste tudi v naslednjih dneh.

''Množica demonstrantov bi bila še večja, če policija ne bi preprečila organizatorjem, Islamski stranki sreče, da bi pripeljala svoje privržence iz vse Turčije,'' je za 24ur.com povedala dopisnica 24UR Jerca Kos. Demonstranti so se zbrali nedaleč od muzeja svete Sofije, ki ga bo v četrtek obiskal papež.

Papež bo Turčijo obiskal v torek, 28. novembra in se tam zadržal do 1. decembra. V istem času bo v Rigi vrh zveze NATO, ki se ga bo udeležil tudi turški premier Tayyip Recep Erdogan, zato turški politični vrh papeža ne bo mogel sprejeti.

Zgovorni transparenti demonstrantov


"Papež, spoštuj naše preroke. Ne prihajaj v to deželo," je moč prebrati na plakatih protestnikov, ki mahajo s turškimi zastavami in zastavami islamske stranke Saadet, ki je pozvala k protestu. "Papež je naredil napako. Zanj nimamo več potrpljenja," je še pisalo na nekaterih transparentih.


V Carigradu zbrani protestniki protestirajo proti papeževim izjavamna univerzi v Regensburgu 12. septembra, ko je citiral bizantinskega cesarja Manuela II. iz 14. stoletja, s tem pa po mnenju muslimanov povezal islam in nasilje ter užalil preroka Mohameda.

V program potovanja, ki ga bo papež začel v torek v Ankari, je Vatikan v zadnjem hipu dodal še obisk carigrajske modre mošeje oziroma mošeje sultana Ahmeda, kar naj bi pomirilo razburjene militantne muslimane.

Zbrani protestniki protestirajo proti papeževim izjavam na univerzi v Regensburgu 12. septembra
Zbrani protestniki protestirajo proti papeževim izjavam na univerzi v Regensburgu 12. septembra FOTO: Reuters

Papežev obisk je medtem vodil tudi v odstop svetovalca za stike z javnostmi turškega ministra za okolje Tacettina Urala. Ural je odstopil zaradi pritiskov, ki jih je sprožila njegova knjiga v kateri kritično in ponekod žaljivo piše o Vatikanu.

Kot so sporočili z ministrstva, je odstopil v soboto, podrobnosti pa niso navedli. Turški časniki pa poročajo, da naj bi bil okoljski minister Osman Pepe nezadovoljen s časom izdaje Uralove knjige 'Papež je malik'.

Benedikt XVI. je pred obiskom Turčije izrazil spoštovanje in prijateljstvo do Turkov in njihovih voditeljev ter pozval k molitvam. "Dragi bratje in sestre, kot veste, v prihodnjih dneh odhajam v Turčijo. Dragemu turškemu ljudstvu, z bogato zgodovino in kulturo, želim poslati odkritosrčen pozdrav," je papež dejal v nedeljo med svojim tradicionalnim govorom z okna nad trgom svetega Petra.

Benedikt XVI. je pred obiskom Turčije izrazil spoštovanje in prijateljstvo do Turkov, kar prebivalstva očitno ni ganilo
Benedikt XVI. je pred obiskom Turčije izrazil spoštovanje in prijateljstvo do Turkov, kar prebivalstva očitno ni ganilo FOTO: Reuters

Papež se bo med prvim obiskom v kakšni muslimanski državi ustavil v Ankari, Izmirju in Efezu ter Carigradu. Za papeževo varnost bo skrbelo 12 tisoč policistov, torej več, kot jih je varovalo ameriškega predsednika Georgea Busha, ki je državo obiskal leta 2004, ko je potekalo zasedanje zveze NATO, je dejal turški zunanji minister Abdullah Gul.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.