
Ameriška zvezna država Utah je korak bližje vnovični uvedbi strelskega voda za izvršitev smrtne kazni, če bi prišlo do pomanjkanja sestavin za smrtonosno injekcijo.
Senat zvezne države je zakon potrdil z 18 glasovi za in 10 proti. Podpornik zakona republikanec Paul Ray je dejal, da je takšna usmrtitev bolj humana kot pa usmrtitev z injekcijami, pri katerih se je v zadnjem času kar nekaj krat zalomilo in so kaznjenci umirali v agoniji. Nasprotniki opozarjajo, da lahko strelci zgrešijo srce ali pa se obsojenec izmakne, posledično pa je umiranje dolgotrajno in mučno.
Usoda zakona je zdaj sicer v rokah guvernerja Utaha Garyja Herberta - republikanca, ki se še ni izjasnil, ali bo podpisal ali vložil veto. Njegov tiskovni predstavnik Marty Carpenter je dejal, da bi z uvedbo tega dobili legitimno rezervo, če smrtonosna kombinacija strupov ne bi bila na voljo.
Iščejo alternative
Utah je ena od ameriških zveznih držav, ki iščejo alternativo za izvedbo smrtne kazni. Zakonodajo, ki dopušča strelski vod, so že uvedli v Arkansasu, v Wyomingu je zakonodaja propadla. V Oklahomi pa se pogovarjajo, da bi za alternativo uvedli dušikov plin.
Utah bi po novi zakonodaji kot prvi način za usmrtitev ohranil smrtonosno injekcijo, strelski vod pa bi bila alternativa, če smrtonosna kombinacija ne bi bila na voljo. Zvezne države se namreč soočajo s pomanjkanjem, ker evropski proizvajalci, ki nasprotujejo smrtni kazni, nočejo posredovati nekaterih sestavin. Če v naslednjih tednih uporabijo še dve injekciji, bi sestavin denimo zmanjkalo v Teksasu.
V Utahu so kaznjencem kot alternativo za usmrtitev strelski vod prenehali ponujati leta 2004, a nekaj zapornikov, ki je bilo obsojenih pred spremembo zakona, je bilo tudi po tem usmrčeno na tak način. Zadnjič leta 2010, ko je pet policistov s puškami ustrelilo Ronnieja Leeja Gardnerja.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.