Tujina

Britanija zamrznila referendum

London/Pariz, 06. 06. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Britanska vlada je zamrznila načrte referenduma o ratifikaciji evropske ustave, uradno odločitev pa je v parlamentu predstavil zunanji minister Straw.

Začasna preložitev referenduma ne pomeni, da Velika Britanija misli, da je evropska ustava mrtva. Na sliki britanski premier Tony Blair
Začasna preložitev referenduma ne pomeni, da Velika Britanija misli, da je evropska ustava mrtva. Na sliki britanski premier Tony Blair FOTO: Reuters

Odločitev o zamrznitvi načrtov referenduma je v parlamentu uradno sporočil britanski zunanji minister Jack Straw. Tako se je britanska vlada odločila po zavrnitvi ustave na referendumih v Franciji in na Nizozemskem.

O izidih teh dveh referendumov mora razpravljati Evropski svet na zasedanju 16. in 17. junija v Bruslju, zato trenutno ratifikacijskega procesa ni smiselno nadaljevati, je dejal Blairov tiskovni predstavnik.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je povedal, da je odvisno od posamezne države Evropske unije, kako in kdaj naj bi ratificirala evropsko ustavo. Nobena članica pa se še ni dokončno odločila, da tega ne bi storila, je še dejal.

"Naša odločitev je izraz negotovih razmer v Evropski uniji in v negotovih razmerah se ni smiselno odzivati refleksno oziroma nepremišljeno," je dejal Blairov tiskovni predstavnik. Ob tem je poudaril, da začasna preložitev referenduma nikakor ne pomeni, da Velika Britanija misli, da je ustava mrtva.

Britanska vlada je zamrznitev načrtov za izvedbo referenduma potrdila približno tri ure pred tem, ko je britanski zunanji minister Jack Straw o tem govoril v spodnjem domu parlamenta.

Francoski predsednik Jacques Chirac in nemški kancler Gerhard Schröder sta sicer minuli konec tedna še enkrat pozvala, naj se ratifikacijski proces nadaljuje kljub francoskemu in nizozemskemu "ne" ustavi.

Francozi po referendumu manj navdušeni nad Chiracom

Francoski predsednik Jacques Chirac se je po francoski zavrnitvi evropske ustavne pogodbe moral soočiti z velikim padcem priljubljenosti med Francozi. Najnovejša redna mesečna raziskava inštituta Louis Harris je pokazala, da se je Chiracova priljubljenost med francoskimi volivci v primerjavi z majem z 42 odstotkov zmanjšala na 26 odstotkov.

Chiracova priljubljenost med Francozi je najnižja po letu 2002, ko je bil ponovno izvoljen za francoskega predsednika. V preteklosti pa niti nekdanja predsednika Valery Giscard d'Estaing in Francois Mitterand nista uživala tako nizke naklonjenosti med volivci.

Rezultati so še pokazali, da novega francoskega premiera Dominiquea de Villepina, ki ga je Chirac po referendumski zavrnitvi imenoval za novega predsednika vlade, podpira 41 odstotkov vprašanih, 40 odstotkov pa mu jih ni naklonjenih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10