Visoka svetovalka sirskega predsednika Bašarja al Asada Botanja Šaban je za uporabo kemičnega orožja na obrobju Damaska 21. avgusta okrivila teroristično mrežo Al Kaida. Hkrati je zavrnila obtožbe Zahoda, da so tovrstno orožje uporabile sile sirskega režima.
"Al Kaida je odgovorna za ta napad, kakor tudi za ubijanje sirskega prebivalstva, posilstva žensk ter za ugrabitev krščanskih duhovnikov. Gre za iste ljudi, ki so na londonski podzemni železnici ubili britanske državljane in 11. septembra 2001 v New Yorku ameriške, in ki so ubijali ljudi v Maliju, Libiji in Iraku, zdaj pa morijo v Siriji," je po poročanju iranske televizije Press TV dejala Šabanova.
Šabanova je ZDA in njene zaveznice pozvala, naj počakajo na rezultate preiskave inšpektorjev Združenih narodov o domnevni uporabi kemičnega orožja. Sirska visoka svetovalka je namreč prepričana, da si Zahod podobno kot v primeru Iraka o Siriji izmišlja laži, s katerimi bi upravičil vojaško posredovanje.
Nemška obveščevalna služba BND naj bi po poročanju spletnega časopis Spiegel Online medtem trdila, da obstaja možnost, da za uporabo kemičnega orožja v Siriji stoji al Asadov režim. Po navedbah časopisa naj bi direktor BND Gerhard Schindler poslancem na tajnem sestanku pojasnil, da je kemično orožje posedovala le al Asadova vojska. Ta je z uporabo orožja morda želela upornike zgolj prestrašiti, a je "možno, da je prišlo do napake in je bilo zato uporabljenega veliko več strupa," naj bi dejal Schindler.
Kemično orožje je izgovor
Iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej je dejal, da so obtožbe na račun sirskega režima o uporabi kemičnega orožja zgolj izgovor za napad na Sirijo. Washington in njegovi zavezniki "uporabljajo kemično orožje kot izgovor" in "pravijo, da želijo posredovati iz človekoljubnih razlogov", je dejal Hamenej.
"ZDA se motijo glede Sirije in gotovo je, da bodo trpeli ... tako kot v Iraku in Afganistanu," je povedal Hamenej na seji skupščine ekspertov, ki nadzoruje delo vrhovnega voditelja.
Vodja elitne iranske enote Kuds Kasem Solejmani pa je izjavil, da bo Teheran ob morebitnem ameriškem vojaškem posredovanju Sirijo podpiral "do konca". "Cilj ZDA ni zaščititi človekove pravice ... temveč uničiti fronto upora (proti Izraelu)," je dejal poveljnik enote Kuds.
Solejmani ni pojasnil, kako namerava Iran podpreti režim sirskega predsednika Bašarja al Asada, ki je obtožen, da je 21. avgusta na obrobju Damaska izvedel napad s kemičnim orožjem. Teheran ves čas zanika obtožbe Zahoda, da je v Sirijo v podporo režimu poslal svoje vojaške enote.
Korak bližje posredovanju
ZDA se medtem nemoteno pripravljajo na vojaški napad na Sirijo. Senatni odbor za mednarodne odnose je namreč včeraj z majhno večino desetih glasov proti sedmim potrdil besedilo resolucije za odobritev vojaškega posredovanja proti režimu sirskega predsednika. Vodja senatne večine demokrat Harry Reid je prepričan, da bo senat prihodnji teden zagotovo zbral dovolj glasov za potrditev resolucije, ki Obamo pooblašča za vojaško akcijo v trajanju največ 90 dni brez vojakov na terenu.
O resoluciji mora glasovati tudi predstavniški dom kongresa, kjer imajo večino republikanci in je bolj razdeljen glede vojaške akcije proti Siriji kot senat.
K ukrepanju poziva tudi generalni sekretar Nata
Britanski premier David Cameron je danes dejal, da ima Velika Britanija dodatne dokaze o uporabi kemičnega orožja v Siriji.
"V laboratoriju Porton Down v Veliki Britaniji smo pregledovali vzorce iz Damaska, ki dodatno kažejo na uporabo kemičnega orožja na obrobju Damaska," je za britanski BBC dejal Cameron.
V vzorcih prsti in oblačil, ki so jih pridobili na območju domnevne uporabe kemičnega orožja, so menda našli sledi strupa sarin.
Prepričanost o uporabi kemičnega orožja je po današnji predstavitvi obveščevalnih podatkov glede Sirije izrazila tudi veleposlanica ZDA pri ZN Samantha Power. "Današnji brifing je predstavil naše ocene o dogodkih 21. avgusta na obrobju Damaska, ki kažejo na trden zaključek: Al Asadov režim je nad svojim prebivalstvom izvedel obsežen in nediskriminatoren napad s kemičnim orožjem," je dejala Powerova.
Ameriška veleposlanica pri ZN je prav tako izrazila nezadovoljstvo z blokado Varnostnega sveta ZN, ki mu zaradi nasprotovanja Rusije ni uspelo uveljaviti mandata za varovanje globalnega miru. "Sistem je varoval privilegije Rusije, varuha režima, ki je uprizoril največji napad s kemičnim orožjem na svetu v četrt stoletja," je še dejala Powerova.
Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen pa je danes ob robu neformalnega srečanja obrambnih ministrov EU v litovskem Vilniusu izrazil globoko obžalovanje zaradi razdeljenosti mednarodne skupnosti o situaciji v Siriji in posvaril, da bi lahko takšna razdeljenost diktatorje po svetu spodbudila k uporabi prepovedanega smrtonosnega orožja.
Nasilje se nadaljuje
V Siriji se medtem nasilje nadaljuje. V eksploziji avtomobila bombe v zahodnem delu Damaska so bili po poročanju tamkajšnje tiskovne agencije SANA danes ubiti štirje ljudje, šest pa je bilo ranjenih. Nevladna organizacija Sirski observatorij za človekove pravice pa je poročala, da se spopadi med uporniki in režimskimi silami nadaljujejo v mestu Moadamijet al Šam.
Sredi vedno glasnejših pozivov Zahoda o posredovanju v Siriji so danes tri ruske vojaške ladje na poti v vzhodno Sredozemlje v bližino sirske obale prečkale Bosporsko ožino. Rusija, ki je ključni zaveznik Sirije in glasen nasprotnik vojaškega posredovanja, je sicer vse od začetka krize v Siriji vojaško nenehno prisotna v vzhodnem Sredozemlju.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.