Samo v Kuvajtu je sedaj nameščenih 51.000 vojakov, 10.000 vojakov pa je v Afganistanu. Ameriške oborožene sile imajo trenutno v aktivni službi tudi skupaj 111.603 rezerviste, sama vojska pa 80.000. Izraelski general Amos Malka pa je danes izjavil, da je ameriški napad na Irak sedaj vprašanje dni in da se bo po njegovem mnenju zgodil najkasneje konec februarja ali v začetku marca.
Nekdanji vodja izraelskih vojaških obveščevalnih služb je še povedal, da se je odštevanje začelo že pred nekaj tedni ali meseci. "Zdaj pa smo prešli na odštevanje dni," je za izraelski radio dejal Malka. General je imel pri tem v mislih govor ameriškega državnega sekretarja Colina Powella v VS ZN, v katerem je ta predstavil ameriške dokaze o tem, da ima Irak orožje za množično uničevanje.
Minuli konec tedna je v Omanski zaliv vplula letalonosilka Abraham Lincoln, na kateri je 300 letal. V Perzijskem zalivu je že letalonosilka Constellation, letalonosilka Harry S. Truman pa v Jadranu. V pripravljenosti sta še dve letalonosilki, Kitty Hawk, ki je nameščena na Japonskem, in George Washington v ZDA. Po podatkih ameriških vojaških predstavnikov je sicer na vojaških ladjah v Perzijskem zalivu 22.000 marincev.
ZDA so v preteklih dneh vpoklicale skoraj 17.000 novih rezervistov, je sporočil Pentagon. Ameriške oborožene sile imajo tako v aktivni službi skupaj 111.603 rezerviste, sama vojska pa 80.000. Večino rezervistov naj bi napotili v Perzijski zaliv, njihovega točnega števila pa Pentagon ni navedel.
ZDA so morale za namestitev sil okoli Iraka doslej odšteti 2,1 milijarde dolarjev, je v predstavniškem domu ameriškega kongresa povedal ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld. Operacije v okviru boja proti terorizmu pa v Afganistanu in drugje stanejo 1,6 milijarde dolarjev mesečno, je še povedal Rumsfeld. Dodal je, da bo Pentagon kongres zaprosil za dodatna posojila, da bi pokrili stroške, ki se bodo pojavili poleg 400 milijard dolarjev, ki so predvideni za obrambo v predlogu proračuna za 2004.
Bolgarska vlada je medtem danes potrdila logistično podporo, za kar so jo v primeru vojne proti Iraku zaprosile ZDA, je sporočil predstavnik bolgarske vlade Dimitar Zonev. Bolgarija je s tem ZDA in njihovim zaveznikom dala pravico do preletov čez njeno ozemlje, na voljo pa jim je dala tudi letalsko oporišče Sarafovo na Črnem morju. Tam naj bi namestili do 18 ameriških vojaških letal kot tudi osebje in opremo. Obenem bo Bolgarija v države sosede Iraka poslala dve vojaški enoti s skupaj 250 možmi za zaščito pred jedrskim, kemičnim in biološkim orožjem. Po mnenju opazovalcev bo parlament v Sofiji v petek potrdil odločitev vlade.