Indijske oblasti so se odločile, da bodo v prestolnici New Delhi zmanjšale število polietilenskih vrečk. V uradnem obvestilu so tako zapisali, da je uporaba, hramba in prodaja tovrstnih vrečk vseh debelin prepovedana. To pomeni, da bodo morali kupci, prodajalci, hotelirji in bolniško osebje plačati sto tisoč rupij kazni (okrog 1.500 evrov), grozi pa jim tudi zapor, če se novih pravil ne bodo držali.
New Delhi se je v zadnjih letih, ko so tam začeli nakupovalni centri rasti kot gobe po dežju, namreč počasi napolnil s težko razgradljivimi vrečkami iz polietilena. Okoljevarstveniki zatrjujejo, da jih vsak dan na ulicah pristane okrog deset milijonov.
Prepoved nameravajo uvajati počasi, da se bodo imeli ljudje čas navaditi na vrečke iz jute, bombaža in ostalih razgradljivih materialov, trdijo pristojni. "Ljudi nočemo nadlegovati, nočemo pa tudi takoj začeti vlagati ovadb proti njim. Počasi bodo sami dojeli, da z uporabo plastičnih vrečk lahko pridejo na sodišče, in takrat bodo začeli uporabljati druge materiale,“ jih povzemajo tamkajšnji časopisi. Njihov prvi ukrep bo tako zaprtje obratov, kjer proizvajajo omenjene polietilenske vrečke.
V New Delhiju so sicer že pred tem prepovedali vse takšne vrečke, razen najtanjših, ki so debele 0,04 milimetra, vendar pa so uredbo vsi ignorirali.
Čeprav je bila vlada prvotno proti tovrstnim prepovedim, saj so plastične vrečke zelo poceni, je nato očitno podlegla prepričevanjem okoljevarstvenikov. Ti so namreč opozorili, da takšne vrečke zamašijo odtoke in cevi kanalizacije, s čimer ustvarijo idealno okolje za nastanek malarije in rumene mrzlice. Obstajajo pa tudi primeri, ki dokazujejo, da takšna prepoved lahko deluje. Uvedle so jo že Ruanda, Butan in Bangladeš.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.