Poleg tega se bo pršilo smelo uporabljati le v kombinaciji z oralnimi antidepresivi in zaradi možnih stranskih učinkov le pod zdravniškim nadzorom. Bolniki bodo tako lahko pršilo prejeli le v ambulanti oz. drugi zdravstveni ustanovi in ga ne bodo smeli imeti doma.
Zadnji velik napredek pri zdravljenju depresije star 30 let
Pršilo ima namreč lahko sedativni učinek in bi lahko povzročilo težave s pozornostjo in presojo, samomorilske misli, mogoče bi ga bilo tudi zlorabiti.
Pršilo farmacevta Janssen, ki je del multinacionalke Johnson & Johnson, nosi ime Spravato.
Kot so ob odobritvi novega zdravila pojasnili pri Ameriški agenciji za zdravila (FDA), se je že dalj časa iskalo dodatno učinkovito terapijo za depresijo, odporno na zdravila, kar je življenjsko ogrožajoče stanje.
Francoski zdravnik Pierre de Maricourt, ki je sodeloval v eni od kliničnih študij spravata, pa je poudaril, da gre za velik korak naprej pri zdravljenju depresije pri bolnikih, ki so odporni na zdravila, oz. pri tistih, pri katerih obstaja neposredna nevarnost samomora.
Strokovnjaki so ob tem spomnili, da je bil zadnji velik napredek pri zdravljenju depresije pred tokratnim dosežen pred tridesetimi leti, ko je na trg prišlo zdravilo fluoksetin, znano po tržnem imenu Prozac.
Učinek spravata ugotovili manj kot uro po uporabi
Sestavina novega pršila esketamin deluje zelo hitro, v le nekaj dneh, medtem ko večina antidepresivov, ki so na trgu zdaj, začne učinkovati šele po več tednih uživanja.
Pri FDA so določili, da bodo lahko spravato dobili samo tisti bolniki, pri katerih se bosta najmanj dve obstoječi terapiji izkazali za neučinkoviti. Okoli tretjina depresivnih bolnikov se ne odzove na obstoječe terapije.
Previdnost pri uporabi esketamina je posledica bojazni zaradi njegovih morebitnih stranskih učinkov. Ketamin, katerega derivat je esketamin, se namreč pod imeni Special K ali Kit Kat uporablja tudi kot mamilo, ker povzroča evforijo in krepi senzorična občutja, včasih pa lahko vodi tudi v občutek izstopa iz lastnega telesa.
Pri Janssenu so poudarili, da so ta učinek med kliničnimi preiskavami ugotovili manj kot uro po uporabi pršila, ko so bili bolniki še pod zdravniškim nadzorom, izginil pa je še isti dan. In prav zaradi tega so odločili, da se bo pršilo nudilo pod zdravniškim nadzorom. "Ne bo se ga uporabljajo vsak dan in ne na domu," je poudaril Maricourt.
Prošnjo za trženja spravata že lani vložili tudi v Evropi
Zdravilo naj bi se po priporočilih Janssena uporabljalo enkrat ali dvakrat tedensko. Farmacevtski gigant je ob tem še poudaril, da med kliničnimi študijami niso ugotovili tveganja za razvoj odvisnosti.
Predstavnica potrošnikov pri FDA Kim Witzcak je nasprotovala odobritvi spravata, češ da ga je dal Janssen na trg prehitro.
Janssen je oktobra lani prošnjo za trženje spravata vložil tudi pri Evropski agenciji za zdravila.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.