Po podatkih urada za štetje prebivalstva je v ZDA 132.000 poročenih homoseksualnih parov, v skupnem gospodinjstvu pa jih živi 650.000. 53 odstotkov Američanov te poroke odobrava, 44 odstotkov pa jim nasprotuje.
Urad za štetje prebivalstva ZDA je na podlagi podatkov iz popisa prebivalstva v letih 2000 in 2010 ugotovil, da se je število homoseksualnih parov, ki živijo skupaj, vendar niso poročeni, v desetih letih podvojilo.
Po podatkih urada je 132.000 poročenih homoseksualnih parov, skoraj 650.000 parov pa živi v skupnem gospodinjstvu. Anketa ameriške tiskovne agencije AP medtem ugotavlja, da 53 odstotkov Američanov podpira poroke med homoseksualci, 44 odstotkov pa jim nasprotuje.
Homoseksualne poroke je v ZDA leta 2004 najprej dovolila zvezna država Massachusetts, danes pa so dovoljene v šestih zveznih državah in prestolnici Washington, ki je posebna zvezna enota.
Odnos do homoseksualcev se v ZDA spreminja v smeri večje strpnosti in tudi vojska je pretekli teden odpravila svojo politiko "ne sprašuj in ne govori", ki je homoseksualcem omogočala služiti v oboroženih silah, dokler so svojo spolno usmerjenost skrivali. Naslednje leto bo o dovoljenju homoseksualnih porok odločala še država Maryland.
Ugotovitve ankete tiskovne agencije AP so skoraj podobne lanskim, vendar je še leta 2009 večina Američanov homoseksualnim porokam nasprotovala. Anketa Univerze Chicago, ki jo izvajajo na dve leti, je prav tako ugotovila, da je delež Američanov, ki tovrstne poroke podpirajo (44 odstotkov), prvič do zdaj višji od deleža tistih, ki jim nasprotujejo (40 odstotkov).
Nasprotniki homoseksualnih porok sicer ne odnehajo in nacionalna organizacija za poroko je od nekaterih republikanskih predsedniških kandidatov že pridobila obljubo, da si bodo v Beli hiši zavzemali za potrditev amandmaja k zvezni ustavi, ki bi poroko opredelil le kot zvezo med moškim in žensko.
Sicer je v ZDA 51 odstotkov homoseksualnih parov ženskih, petina pa jih ima tudi otroke. Število homoseksualnih parov je v zadnjih desetih letih najbolj poraslo v Zahodni Virginiji, Montani, Južni in Severni Dakoti, Oklahomi in Kentuckyju, in sicer za 150 odstotkov. V New Yorku in Kaliforniji pa je bila rast najpočasnejša, in sicer za 60 odstotkov.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.