Med obsojenimi so tudi tesni sodelavci Silvia Berlusconia, nekdanjega italijanskega premierja, poroča Guardian.
Najvišjo zaporno kazen je dobil mafijski šef Leoluca Bagarella, ki bo moral za rešetkami odsedeti 28 let. V preteklosti je bil sicer zaradi umorov že večkrat obsojen. Na 12 let zapora je bil obsojen nekdanji senator Marcello Dell'Ultri, Berlusconijev zaupnik in član njegove stranke Naprej Italija.
Po 12 let so dobili tudi nekdanja vodilna predstavnika karabinjerjev Mario Mori in Antonio Subranni ter nekdanji mafijski šef Antonino Cina. Vodilni predstavnik karabinjerjev Giuseppe Donno in sin dolgoletnega župana Palerma Massimo Ciancimino pa sta bila v tem procesu na prvi stopnji obsojena na osem let.
Nekdanjega notranjega ministra in predsednika senata Nicolo Mancina, ki je bil obtožen krivega pričanja, so oprostili.
Petletni proces je osvetlil skrivnostno poglavje v novejši zgodovini Italije in premagal vse, ki so se želeli zoperstaviti zakonom.
"To je zgodovinska sodba, saj se je pokazalo, da so nekateri deli politike izpolnjevali zahteve mafije in ji celo pomagali," je povedal palermski tožilec Nino Di Matteo, ki zaradi številnih groženj Cosa Nostre živi v strogem varovanju.
Di Matteo je še dejal, da je razsodba dokaz, da je mafija sodelovala s politiko in takratno Berlusconijevo vlado, še poroča Guardian.
Spomnimo ...
Mafija, ki jo je v 90. letih prejšnjega stoletja vodila družina Corleone, je v okviru svoje kampanje za pritisk na državo sprožila vrsto bomb in atentatov. V napadih je umrlo 23 ljudi, tudi tožilca proti mafiji Giovanni Falcone in Paolo Borsellino.
Sledila je vrsta mafijskih napadov v več mestih. Leta 1994 so napadi naenkrat ponehali in tožilstvo je sklepalo, da je bil vmes dosežen dogovor.
V sodnem procesu, ki se je začel leta 2013, je državno tožilstvo v Palermu trdilo, da je bil cilj pakta med politiko in mafijo ustaviti bombne in druge napade Cosa Nostre. V zameno naj bi visoki politiki za približno 400 mafijcev omogočili ugodnejše zaporne pogoje. V nekaterih primerih so bile celo odpravljene obsodbe sodišč, obljubljene so bile tudi spremembe zakonodaje v korist mafije.
Kot priča je leta 2014 nastopil tudi tedanji predsednik Giorgio Napolitano, ki je bil v času dogovarjanja poslanec, vendar pa mu niso očitali sodelovanja z mafijo.
Leta 2016 je umrl nekdanji zloglasni 'šef vseh šefov' sicilijanske mafije, znan pod vzdevkom Traktor.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.