Srbija in Jugoslavija se bosta morali prilagoditi novemu položaju zlasti zaradi precej zapletenih razmer v regiji, meni Mihajlovič.
Tudi hrvaško notranje ministrstvo je že sinoči po začetku operacije povečalo stopnjo pripravljenosti in okrepilo varnostne ukrepe. Med drugim je povečalo število policijskih patrulj in poostrilo nadzor na mejah, v prometu in na letališčih. Okrepljeni varnostni ukrepi veljajo tudi pred ameriškim veleposlaništvom in predstavništvi ameriških podjetij v Zagrebu.
Napad ZDA in Velike Britanije na Afganistan je bil po oceni jugoslovanskega zunanjega ministra Gorana Svilanoviča pričakovan v zadnjih desetih dneh, pred tem pa so ZDA krenile v diplomatsko ofenzivo, katere namen je bilo pridobiti razumevanje za bombardiranje predvsem islamskih držav. "ZRJ spremlja odzive Zahoda, predvsem pa močnih islamskih držav", je dejal. Beograjski elektronski mediji so sinoči pozorno spremljali napad na Afganistan, za politične in vojaške analitike, ki so komentirali ta dogajanja, pa je bila še posebej zanimiva vest iz moskovskih virov, da je bin Laden v pogovoru za pakistanskemi časnik Takbir kot domnevno organizatorko terorističnih napadov na New York in Washington poleg Rusije, Izraela in Indije omenil tudi Srbijo.
Predrag Simič, svetovalec jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice, pa je izpostavil, da so ZDA prvič po II. svetovni vojni začele oboroženo akcijo ob podpori Rusije, "kar utegne imeti za posledico bistveno drugačne odnose med tema dvema državama in tudi na mednarodnem področju".