Nemška kanclerka Angela Merkel je v petek zavrnila kritike na račun svojega vodenja države, češ da je brezbrižno, in poudarila, da ima, ko gre za pomembne odločitve, vajeti trdno v rokah. Kritik je bila Merklova nedavno deležna iz vrst lastne Krščanskodemokratske unije (CDU), nezadovoljstvo z njo pa so v anketah izražali tudi Nemci.

"Mislim, da sem vedno tu, ko je treba sprejemati odločitve. In ko jih sprejmem, jih tudi obelodanim," je na petkovi novinarski konferenci v Berlinu dejala Merklova. Po poročanju današnje izdaje časnika Financial Times si je tako nemška kanclerka znova utrdila oblast na čelu CDU.
Več politikov CDU iz štirih nemških dežel je Merklovi pred dnevi očitalo, da je njena "volilna taktika mehkih sporočil in namerne neprofiliranosti" doprinesla k slabemu volilnemu izidu krščanskih demokratov na parlamentarnih volitvah septembra lani, kritizirali pa so jo tudi zaradi domnevnega pomikanja s politične desnice na sredino.
Koalicija CDU in njene bavarske sestrske stranke Krščanskosocialne unije (CSU) je s septembrskih volitev potegnila najslabši dobiček v zadnjih desetletjih, saj je zabeležila le 33,8 odstotka glasov in si oblast zagotovila predvsem na podlagi velikega volilnega uspeha sedanjih koalicijskih partnerjev liberalcev (FDP), ki so pobrali 14,6 odstotka glasov.
Kritizirali so tudi državljani
55-letna Merklova je bila minule dni kritizirana tudi s strani državljanov. V eni izmed zadnjih javnomnenjskih raziskav je namreč večina volivcev menila, da je kanclerka šibka voditeljica. Več kot polovica, to je 52 odstotkov, je namreč dejala, da Merklova stori le malo za usmerjanje odločitev vlade, medtem ko je 37 odstotkov glede njenega vodenja desnosredinske vladne koalicije izrazilo odobravanje.

Kritiki so Merklovo obtožili, da je z obnašanjem na način, kot da je nad vsem, v koaliciji dopustila prepiranje glede gospodarske politike, medtem ko se Nemčija spopada z najhujšo recesijo po drugi svetovni vojni.
Merklova bo poskušala stvari razjasniti na nedeljskem srečanju z vodjo FDP Guidom Westerwellejem in predsednikom CSU Horstom Seehoferjem. Analitiki so srečanje že označili za "krizni sestanek", časnik Zeit pa je nedavno Westerwelleja in Seehoferja primerjal z "natakarjema, ki ves čas pljuvata v kuharjevo (Merklino) juho".
Glede na izsledke zgoraj omenjene ankete pa bo po mnenju polovice nemških volivcev nedeljsko srečanje storilo le malo za razjasnitev situacije, medtem ko jih 44 odstotkov pričakuje izboljšanje.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.