
Izraelsko vrhovno sodišče je zavrnilo tožbo nekdanjega izraelskega jedrskega znanstvenika Mordehaija Vanunuja, ki so ga izraelske oblasti aprila po 18 letih izpustile iz zapora. Vanunu je želel s tožbo doseči odpravo omejitve gibanja in stikov.
Ob zavrnitvi njegove pritožbe ne skriva razočaranja. "Danes lahko ves svet vidi resnični obraz izraelske pravice in demokracije. Odločitev sodišča daje vladi moč, da ne upošteva človekovih pravic, npr. svobode govora in gibanja, ki so osnova demokracije povsod po svetu," je po razsodbi pred novinarji izjavil Vanunu. Pravi tudi, da želi živeti v tujini in trdi, da ne pozna več nobenih skrivnosti, ki bi jih lahko razkril. Ker je že kršil nekatere omejitve, tudi pri stikih z mediji, izraelske oblasti razmišljajo o novih sankcijah. Še vedno pa trdijo, da program za razvoj jedrskega orožja v Izraelu ne obstaja.
Izraelske oblasti so Vanunuja po izpustitvi iz zapora, kjer je zaradi izdaje in vohunjenja 12 let preživel v samici, prepovedale pogovore s tujimi mediji in izhod iz države, medtem ko mora o svojem gibanju predhodno obvestiti policijo. Ukrep, ki Vanunuju prepoveduje tudi približevanjem mejam oz. pristaniščem in letališčem, naj bi sprva veljal leto dni. Po mnenju Vanunuja ti ukrepi predstavljajo poseg v njegove človekove pravice, potem ko je že prestal zaporno kazen.
Kot je svojo odločitev utemeljilo vrhovno sodišče, so navedeni ukrepi nujni, ker bi Vanunu lahko razkril še več skrivnosti. Oblasti so ga leta 1986 obsodile zaradi izdaje izraelskih jedrskih skrivnosti. Vanunu, ki je od 1976 do 1985 delal kot strokovnjak v osrednjem izraelskem jedrskem reaktorju Dimona, je podatke o izraelski jedrski oborožitvi razkril britanskim medijem oz. časniku Sunday Times. Na podlagi razkritja so strokovnjaki sklepali, da je imel Izrael takrat šesto največjo zalogo jedrskega orožja na svetu - 100 do 200 jedrskih konic.