Varnostni svet ZN je na zahtevo Malija in Katarja v imenu držav Islamske konference v ponedeljek pripravil odprto sejo o Bližnjem vzhodu in palestinskem vprašanju, ki se bo nadaljevala danes popoldne in se po pričakovanju ne bo končala s formalnim dokumentom.
Palestinci in Izraelci so se medsebojno obtoževali, očitki Palestincev pa so leteli tudi na ZDA in ZN, ker storijo premalo za končanje nasilja. Po besedah številnih diplomatov ni pričakovati, da bi VS sprejel skupno izjavo, kaj šele resolucijo.
Za nastop pred VS se je prijavilo 43 govornikov, ki so podali mnenje svojih držav o bližnjevzhodni krizi. Večina govornikov je poudarjala pomen uresničitve priporočil Mitchellove komisije. Dejstvo, da ni bilo razprave o resoluciji ali drugih ukrepih, ki jih ima na voljo 15-članski VS, pomeni zmago za Izrael, ki je nasprotoval sklicu seje, in njegovo zaveznico ZDA, zahteve Palestincev in njihovih zagovornikov o internacionalizaciji spopada z napotitvijo mednarodnih opazovalcev, pa so ostale neuslišane. Nemški zunanji minister Joschka Fischer je medtem v okviru turneje po Bližnjem vzhodu sinoči prispel v Izrael, kjer se bo danes sestal s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom in izraelskim premierom Arielom Šaronom. Fischer se je sinoči že srečal s svojim izraelskim kolegom Šimonom Peresom.
Po poročanju izraelske televizije naj bi Fischer organiziral srečanje med Peresom in Arafatom, s čimer bi poskušali doseči končanje nasilja, ki je od začetka palestinske intifade 28. septembra zahtevalo že 727 žrtev. Medtem pa se je ameriški predsednik George Bush odzval na obtožbe o pasivnosti ameriške politike do bližnjevzhodne krize. Dejal je, da je za dosego mirovnega procesa ali za razpravo o miru potrebno najprej končati nasilje, za kar pa si morata prizadevati obe strani. Nasilje na Bližnjem vzhodu pa kljub mirovnim prizadevanjem ne pojenja. Na zasedenih ozemljih je bilo včeraj v streljanju izraelske vojske ranjenih deset Palestincev.