Ruski zunanji minister Igor Ivanov je ob tem dejal, da v ustanovni listini ZN ni podlage za vojaško strmoglavljenje vlade suverene države in članice ZN. Podobno mnenje sta zastopala tudi nemški zunanji minister Joschka Fischer in francoski zunanji minister Dominique de Villepin.
Vodje ruske, francoske in nemške diplomacije so še zatrdili, da inšpekcije orožja v Iraku kljub umiku strokovnjakov ZN iz države niso končane, temveč le začasno prekinjene.
Ivanov, Fischer in de Villepin so se še zavzeli za to, da bi se VS ZN resno posvetoval o programu za mirno razorožitev Iraka, ki ga je danes predstavil vodja inšpektorjev ZN v Iraku Hans Blix, in ga potrdil. Strinjali so se še, da bi moral VS ZN po razkolu zaradi iraškega vprašanja znova postati enoten. "Za nas ni dvoma, da danes potrebujemo ZN bolj kot kdajkoli poprej," je poudaril de Villepin. ZDA pa menijo, da danes predstavljeni Blixov program za mirno razorožitev Iraka "nima več zveze z realnostjo".
Fischer pa je menil, da je VS še vedno nenadomestljiv za rešitev iraškega vprašanja, kljub temu pa so zadnji dogodki temeljito spremenili razmere v svetu in ohromili delo ZN. VS v teh razmerah ne bi smel molčati, je opozoril Fischer in izrazil prepričanje, da bi lahko Irak razorožili na miroljuben način.
Veleposlanik ZDA pri ZN John Negroponte pa je na današnjem zasedanju VS ZN napovedal, da bodo kmalu predstavile osnutek resolucije o obnovitvi programa Nafta za hrano v Iraku. Ukinitev omenjenega programa, ki zagotavlja preživetje 60 odstotkov iraškega prebivalstva, je v ponedeljek napovedal generalni sekretar ZN Kofi Annan ob napovedi umika vseh uslužbencev ZN iz Iraka. Annan pa je dejal, da bodo ZDA po napadu na Irak nosile polno odgovornost za humanitarne razmere v Iraku. Kot je pojasnil, mora v skladu z mednarodnim pravom zaščito civilnega prebivalstva in skrb za njihovo blaginjo "okupacijska sila".
Odprte razprave v VS ZN, ki je potekala na zahtevo Francije, Rusije in Nemčije, so se iz zagovornic vojne proti Iraku - ZDA, Velike Britanije, Španije in Bolgarije - udeležili le veleposlaniki teh držav pri ZN, medtem ko so Nemčija, Rusija, Francija, Gvineja in Sirija na zasedanje poslale svoje zunanje ministre.