Tujina

Varnostni svet ZN za drugi mandat Ban Ki Muna

New York, 17. 06. 2011 08.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Južnokorejec Ban Ki Mun je prvi mandat na položaju generalnega sekretarja ZN začel januarja 2007, generalna skupščina pa naj bi o njegovem drugem mandatu glasovala v torek.

Varnostni svet ZN se je v četrtek dogovoril, da bo danes izdal soglasno priporočilo Generalni skupščini ZN, naj potrdi kandidaturo Ban Ki Muna za drugi mandat na položaju generalnega sekretarja ZN. Južnokorejec je prvi mandat začel januarja 2007, generalna skupščina pa naj bi o njegovem drugem mandatu glasovala že v torek.

Potrditev v Varnostnem svetu ZN je sicer največja ovira, ker ima v njem pet stalnih članic (ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija, Francija) pravico veta. Če je kandidat zanje sprejemljiv, bo sprejemljiv tudi za ostale članice ZN, ki pravice veta nimajo. Banu je od petih stalnih članic kot zadnja v četrtek pred glasovanjem podporo javno izrekla še Rusija, ki je bila sicer kritična do njegove odločnosti glede Slonokoščene obale in podpore ljudskim vstajam v arabskih državah.

Ban Ki Mun je obiskal tudi Ljubljano.
Ban Ki Mun je obiskal tudi Ljubljano. FOTO: Dare Čekeliš

Med številnimi voditelji po svetu ga je podprl tudi slovenski predsednik Danilo Türk. Ban Ki Mun je januarja 2008 na povabilo tedanjega premierja Janeza Janše kot prvi generalni sekretar ZN obiskal Slovenijo, ki je takrat predsedovala Evropski uniji.

Ban Ki Mun se je rodil junija 1944 v tedanji Koreji, takoj po končanem univerzitetnem šolanju pa se je zaposlil na zunanjem ministrstvu Južne Koreje, kjer je delal 35 let. Od januarja 2004 do novembra 2006 je bil zunanji minister in na tem položaju je že začel voditi kampanjo za položaj generalnega sekretarja ZN. Njegovemu predhodniku Kofiju Annanu je mandat potekel 31. decembra 2006.

Ban Ki Mun
Ban Ki Mun FOTO: Reuters

V času izbire Annanovega naslednika se je nekaj časa omenjala tudi možnost, da bi lahko bila za generalnega sekretarja ZN počasi na vrsti tudi vzhodnoevropska skupina sistema ZN, ki prvega moža na čelu te organizacije še nikoli ni imela. To se ni zgodilo in po Afriki je bila za osmega generalnega sekretarja na vrsti ponovno Azija.

Ban Ki Mun se je uvodoma soočal s kritikami, da deluje preveč samostojno in brez posvetovanja z državami članicami ZN. Nekajkrat je tudi "ustrelil mimo", med drugim ob izreku podpore smrtni kazni nekdanjemu iraškemu diktatorju Sadamu Huseinu, čeprav velja, da so ZN oziroma njen sekretariat načeloma proti takšni obliki kaznovanja, ki jo poznajo nekatere najbolj despotske države in ZDA.

Kot največji dosežek njegovega prvega mandata je mogoče šteti imenovanje žensk na visoke položaje v sekretariatu in sistemu ZN. Za namestnico si je izbral nekdanjo tanzanijsko zunanjo ministrico Asho Rose Migiro, sicer pa se je število žensk na visokih položajih od leta 2007 skoraj podvojilo. Leta 2010 je bila ustanovljena nova organizacija v okviru ZN, Ženske ZN (UN Women), ki vodi prizadevanja za večjo enakopravnost žensk po svetu.

Ban Ki Mun
Ban Ki Mun FOTO: Reuters

Ban Ki Mun je bil pomemben dejavnik pri prepričevanju sudanskega predsednika Omarja al Baširja, da sprejme mirovne sile v Darfurju, poleg razvojnih ciljev tisočletja pa si je za eno glavnih prednostnih nalog zadal tudi prizadevanja za zmanjšanje posledic podnebnih sprememb. Ban je vplival na ustanovitev novega urada za etična vprašanja, višji uradniki pa morajo vsako leto poročati o svojem premoženju.

Med njegovim mandatom se je razdelil oddelek za mirovne operacije ZN in ustanovljen je bil nov oddelek za podporo na terenu. Zamisel, da bi združil oddelka za politične zadeve in razorožitev, pa ni uspela. V organizaciji, kot so ZN, reforme niso priljubljene. Čeprav o njih vsi govorijo, obenem vsak želi v njej ohraniti ali povečati svoj vpliv.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.