Predstavnica duhovnic, Gisela Forster, je proti odločitvi napovedala pritožbo. Po njenih besedah bodo duhovnice proti izključitvi uporabile vse cerkveno pravne možnosti.
Ženske iz Nemčije, Avstrije in ZDA so 29. junija prejele posvetitev v duhovnice, čeprav imajo po katoliškem nauku pravico do tega le moški. Posvetitev je na neki ladji na Donavi v Avstriji opravil škof Romulo Antonio Braschi, ki ga Rim ne priznava, saj so ga iz cerkve izključili že pred posvetitvijo duhovnic, je poudaril Ratzinger.
Kardinal je Ženskam, od katerih so štiri Nemke, dve pa Avstrijki, 10. julija v pismu postavil ultimat. Do 22. julija bi se morale pokesati in vernike "prositi za odpuščanje zaradi povzročenega škandala". Njihova posvetitev je groba kršitev proti božji ureditvi Cerkve, je zapisal Ratzinger. Ženske ne morejo biti posvečene v duhovnike in verniki morajo spoštovati to "dokončno odločitev", je še pojasnil nemški kardinal.
Ženske so odločitev zavrnile in vztrajale pri zahtevi po opravljanju duhovniškega poklica. "Nismo se odvrnile od vere, nismo razširjale krive vere in nismo odpadnice," so pojasnile v svojem odgovoru.
Ratzinger je danes nakazal tudi možnost umika izključitve. "Kongregacija upa, da bodo omenjene, razsvetljene z milostjo Svetega duha, spregledale in ponovno našle pot k enosti v veri in obžestvu s Cerkvijo, ki so jo prizadele s svojim dejanjem," je Ratzinger zaključil svojo sodbo.