Vatikan od 1. januarja ne bo več samodejno sprejemal italijanske zakonodaje. Eden od razlogov za to je po navedbah vatikanskega poluradnega glasila L'Osservatore Romano pretirano število italijanskih zakonov, ki se hitro spreminjajo in so pogosto v nasprotju s krščansko moralo.
Odlok o nesamodejnem sprejemanju italijanske zakonodaje, ki ga je oktobra podpisal papež Benedikt XVI., spreminja vatikanski zakon, ki je v veljavi od junija 1929. Kot v vatikanskem dnevniku pojasnjuje predsednik vatikanskega prizivnega sodišča in predsednik komisije za pravno revizijo Jose Maria Serrano Ruiz, gre za "dogodek, ki je za pravno ureditev države Vatikan zelo pomemben".
Nekateri italijanski zakoni "niso primerni za uresničevanje na vatikanskem ozemlju", piše Ruiz, ki izpostavlja še nestalnost italijanske zakonodaje ter njeno neskladnost z nekaterimi določili cerkvenega prava in drugimi dokumenti. Vatikan od Italije pričakuje, da bo spoštovala njegovo zakonodajo in se z njo usklajevala.
Doslej je Vatikan samodejno sprejemal italijanske zakone, izjemoma pa jih je zavrnil, če so bili v nasprotju s temeljnimi kanonskimi zakoni Cerkve ali bilateralnimi konvencijami. Rimski škofje so po Ruizovih navedbah vatikanske državljane priznavali kot italijanske, s 1. januarjem 2009 pa bodo vatikanski pristojni organi vsak zakon posebej proučili.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.