Zaradi lastništva nekdanjega benediktinskega samostana v Dajli pri Novigradu sta na hrvaško upravno sodišče prišli dve tožbi. Župnija Dajla in družba Abbazia se namreč ne strinjata z odločitvijo hrvaškega pravosodnega ministrstva, ki je odločilo, da razveljavi sklep istrske županije. Tako je ministrstvo onemogočilo, da bi poreško-puljska škofija dobila v last omenjeni samostan, hrvaška država pa je dobila prosto pot, da se je v zemljiško knjigo vpisala kot lastnik spornih nepremičnin.
Župnijo Dajlo v tožbi zastopa Državno tajništvo Vatikana, ki ga vodi kardinal Tarcisio Bertone. Državo toži tudi družba Abbazia iz Pulja, ki so jo ustanovili benediktinci, ki so se leta 1948 iz samostana v Dajli umaknili v Italijo, saj jim je Jugoslavija odvzela lastnino.
Kot je znano, se je vse skupaj začelo, ko je papež Benedikt XVI. odločil, da mora poreško-puljska škofija samostan in zemljišče v Dajli vrniti italijanskim benediktincem iz Abbazie di Praglia pri Padovi in jim izplačati štiri milijone evrov odškodnine.
Poreško-puljski škof Ivan Milovan se je temu uprl, v spor pa se je vpletla tudi politika. Hrvaški državni vrh je opozoril, da je italijanski red že dobil odškodnino za odvzeto premoženje na podlagi osimskih sporazumov, premierka Jadranka Kosor pa je papeža pozvala, naj znova preuči svojo odločitev.
Nato pa je pravosodno ministrstvo odločilo, da razveljavi sklep istrske županije. Ministrstvo je namreč v postopku upravnega nadzora ugotovilo, da je sklep istrske županije iz leta 1999, v skladu s katerim je cerkev dobila nepremičnine v Dajli, ničen, saj tega primera ne bi smela reševati v skladu z zakonom o odškodninah za premoženje, odvzeto v času nekdanje Jugoslavije, ker je bilo to vprašanje rešeno z meddržavnim sporazumom.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.