
Pentagon je na spletni strani vladnega urada za posredovanje pogodb bodočim ponudnikom sporočil, da nameravajo ponovno pregledati uradni seznam držav, ki bodo lahko sodelovale pri projektih obnove Iraka. Na seznamu je trenutno 63 držav, med njimi pa ni Slovenije. Vrednost projektov je okoli 18,6 milijarde dolarjev.

Seznam proučujemo in morda ga bomo revidirali. Prvotni seznam 63 držav za zdaj ostaja v veljavi, je zapisano v sporočilu ameriškega obrambnega ministrstva, kjer so še navedli, da bodo pogodbe odprte samo za ZDA, koalicijske države, Irak in države, ki prispevajo svoje enote za Irak.
Spremembe zaradi evropskih držav?
Diplomatski viri v Washingtonu so po pisanju časnika New Zeland Heralda povedali, da je po nedavnem obisku nekdanjega ameriškega državnega sekretarja Jamesa Bakerja v Evropi, kjer je iskal podporo za odpis iraških dolgov, zaznati omilitve s strani ameriške administracije glede držav, ki bi lahko zaprosile za osnovne pogodbe.
Pentagon in Bela hiša sta sicer doslej javno zanikala, da je prišlo do sprememb v politiki, vendar pa diplomatski viri in nekateri uradniki zatrjujejo, da poskušajo ZDA sedaj sprejeti bolj liberalno definicijo tega, kdo je član koalicije, kar bi lahko pomenilo, da bi lahko na omenjeni seznam vključili države, ki so pripravljene prestrukturirati iraški dolg.
Iz Bele hiše so sporočili, da Pentagonov dokument odraža stališče ameriškega predsednika Georgea Busha, da se "lahko spremenijo okoliščine" glede sodelovanja pri pogodbah.