Zunanje ministrstvo Severne Koreje je sporočilo, da Pjongjang namerava povečati svoj arzenal jedrskega orožja. Povečanje vojaške moči bi namreč ohranilo ravnotežje moči v regiji in preprečilo napad s strani Združenih držav Amerike. "Severna Koreja bo sprejela vse potrebne ukrepe, tudi povečanje zalog jedrskega orožja, da se ubrani pred sovražno politiko ZDA, ki želi uničiti sistem naše države," je povedal predstavnik severnokorejskega zunanjega ministrstva.
Nove 'grožnje' Pjongjanga so se pojavile po skupnem vojaškem usposabljanju ameriških in južnokorejskih sil, kar je poželo veliko kritik. Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je za ambicije Severne Koreje izvedela na svoji poti v Azijo, kjer si prizadeva za ponoven začetek šeststranskih pogovorov, s katerimi bi omejili jedrske 'vizije' Pjongjanga. Administracija ameriškega predsednika Georgea Busha je že večkrat poudarila, da ne namerava napasti Severne Koreje.
V začetku februarja je Severna Koreja priznala, da ima jedrsko orožje. Kot so razložili, orožje potrebujejo za samoobrambo pred sovražno politiko ZDA. Poleg tega so se umaknili iz šestranskih pogovorov. Strokovnjaki predvidevajo, da ima Severna Koreja lahko tudi več kot osem jedrskih bomb.
Rice ujezila Severno Korejo
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice bo začela teden dni trajajočo azijsko turnejo, med katero bo poleg Indije obiskala še Pakistan, Afganistan, Japonsko, Južno Korejo in Kitajsko. Riceova bo na svoji prvi azijski turneji, odkar je prevzela položaj državne sekretarke, razpravljala o številnih regionalnih in svetovnih vprašanjih, na vrhu predvsem zadnjega dela obiska pa bo vprašanje Severne Koreje.
Riceova je letos dregnila v žerjavico z izjavo, da je Severna Koreja ena zadnjih izpostav tiranije v svetu, kar je Pjongjang vzel kot sovražno izjavo in zahteva opravičilo, preden se bo pripravljen znova pogajati. Riceova je pretekli teden v pogovoru za Washington Times dejala, da ne misli ničesar vzeti nazaj, saj je govorila resnico. Težava je v tem, da Kitajska, ki ima takorekoč edina določen vpliv na odločitve Severne Koreje, še ni pripravljena povečati pritiska in simpatizira z jezo Pjongjanga glede izjave Riceove.
Tudi Japonska in Južna Koreja, ki ju lahko doleti maščevanje obubožane Severne Koreje, ne kažeta želje po zaostrovanju položaja, da bi ustregli Američanom. V Washingtonu pa trenutno poteka razprava o tem, kako naprej, in veliko bo odvisno od obiska Riceove, ki bo pri azijskih državah iskala usklajeno strategijo za odpravo zastoja. Američani ne bodo čakali v nedogled in možna izida sta pravzaprav le dva - dodatne vzpodbude Severni Koreji ali pa zaostrovanje z dodatnimi sankcijami in preselitvijo vprašanja v Varnostni svet ZN.