V Evropski uniji se letno z avtobusom pelje 70 milijonov potnikov, ki v primeru težav med prevozom trenutno nimajo enakih pravic kot letalski potniki. Evropski poslanci so zato sprejeli nova pravila, ki avtobusnim potnikom na vožnjah nad 250 kilometrov dajejo več pravic, na primer nadomestila za zamude ali poškodbe prtljage.
Razen takrat, ko vremenske razmere ali naravne nesreče onemogočajo varno vožnjo, bodo morali prevozniki ob več kot dvournih zamudah ali odpovedih prevoza potnikom ponuditi možnost, da izberejo med nadaljevanjem poti in preusmeritvijo potovanja do svojega cilja brez dodatnih stroškov ali povračilom cene vozovnice. Če prevoznik ne ponudi možnosti preusmeritve potovanja, bodo imeli potniki poleg povračila cene vozovnice tudi pravico do odškodnine v višini do polovice vrednosti vozovnice. Ob več kot 90-minutnih zamudah bodo morali prevozniki potnikom ponuditi prigrizke in pijačo. V primeru nesreče, zaradi katere je prevoz prekinjen čez noč, pa bodo potniki upravičeni do dveh nočitev v hotelu v vrednosti 80 evrov na noč.
Nadomestilo za poškodovan ali izgubljen kos prtljage bo lahko znašalo do 1200 evrov, medtem ko bodo morali prevozniki škodo na medicinsko-tehničnih pripomočkih, kot so invalidski vozički, nadomestiti v celoti. Potniki z omejeno mobilnostjo bodo upravičeni do posebne pomoči, kot je to v veljavi na letalih. Prevozniki jim bodo morali nuditi pomoč na postajah in postajališčih ter brezplačen prevoz opreme, kot so invalidski vozički.
Pravila bodo morale države prenesti v svoje zakonodaje do leta 2013. Nova zakonodaja sicer velja le za vožnje nad 250 kilometrov, tako da za prevoze po Sloveniji praktično ne bo prišla v poštev, jih bodo pa na primer lahko uveljavljali potniki, ki se bodo iz Ljubljane z avtobusom peljali v München. Poslanec iz Slovenije Jelko Kacin (ALDE/LDS) meni, da nova pravila državljane manjših držav znova diskriminirajo. Poudaril je, da v primeru Slovenije notranje avtobusne linije v praksi ne dosegajo dogovorjene minimalne razdalje 250 kilometrov, zato polne pravice potnikov pri nas ne bodo veljale.
"Po novem bodo vsi potniki v avtobusnem prevozu uživali pravice, ki prepovedujejo diskriminacijo na podlagi državljanstva, invalidnosti ali omejene mobilnosti, kot tudi finančno nadomestilo za izgubo ali poškodovanje opreme v primeru nesreče, ne glede na prevozno sredstvo" pa je v sporočilu po glasovanju poudarila poslanka Tanja Fajon (S&D/SD).
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.