Da vreme ovira prihod novih specialcev na območje je potrdil admiral John Stufflebeem, ki je v Washingtonu ponovil včerajšnje trditve ameriškega obrambnega ministra Donalda Rumsfelda. Po besedah Stufflebeema na več območjih v Afganistanu pada ledeni dež, ki ovira prihod ameriških okrepitev.
Talibani pa naj bi po obširni akciji ujeli uporniškega voditelja Hamida Karsaia, ki naj bi bil v Afganistanu na tajni misiji v sodelovanju z ZDA. V četrtek so talibani v provinci Uruzgan zajeli 25 njegovih mož, Karsai pa je talibanom ušel.
Karzai, privrženec nekdanjega kralja in nekdanji obrambni minister, naj bi bil na podobni misiji kot Abdul Hak, ki so ga talibani ujeli in ubili prejšnji teden. V Afganistanu naj bi Karzai v imenu nekdanjega kralja iskal podporo lokalnih plemen za podporo prihodnji vladi.
Talibani trdijo, da naj bi med operacijo na njihove sile streljali ameriški helikopterji in da so zajeli 600 pušk, ki so jih opoziciji dostavili Američani. Karzaia in 25 njegovih privržencev naj bi pa poročanju Afganistanske tiskovne agencije AIP talibani nameravali usmrtiti.
Silovito bombardiranje talibanskih položajev
Ameriški bombniki vrste B-52 so v petek znova silovito bombardirali talibanske položaje severno od Kabula. V napadih so uporabili tudi kasetne bombe za množično uničevanje vojaških enot.
Ameriški predsednik George Bush pa je danes na novinarski konferenci v Washingtonu dejal, da ZDA med muslimanskim svetim mesecem ramadanom ne bodo ustavile napadov na Afganistan. "Naši sovražniki med ramadanom ne bodo počivali, mi pa tudi ne. Nadaljevali bomo to vojno, dokler ne dosežemo svojih ciljev," je dejal Bush. Ob tem je poudaril, da bo končna odločitev sicer v rokah vojske, ki se bo odločila o načinu nadaljevanja operacije med ramadanom. "O vsakodnevnem poteku operacij se bo odločala vojska, saj gre za vojno in ne za politično kampanjo," je še dejal Bush.
Več muslimanskih držav, med njimi tudi Indonezija in Pakistan, ključni ameriški zaveznici, je zahtevalo prekinitev napadov na Afganistan v času ramadana, ki se bo pričel 17. novembra.
Zaradi vse obsežnejših zračnih napadov mnogi napovedujejo skorajšnji začetek operacij severnega zavezništva za napad na glavno mesto. Kopenskim enotam, ki že sodelujejo s severnim zavezništvom, se bodo po besedah ameriškega zunanjega ministra Donalda Rumsfelda kmalu pridružili novi ameriški vojaki, ki bodo koordinirali kopenske in zračne napade, talibansko opozicijo pa bodo oskrbeli z novim orožjem.
Pentagon je medtem odredil uporabo dodatnih izvidniških letal, ki bi posredovala podatke o krajih vojaških in drugih objektov v Afganistanu, med drugim naj bi tokrat prvič uporabili letala vrste global hawk, ki so sposobna narediti posnetke objektov z velike razdalje.
Ob vojaški tudi propagandna akcija
Zaradi vse močnejših kritik ameriške in svetovne javnosti ob napadih na cilje v Afganistanu, v katerih je vse več tudi civilnih žrtev, so ZDA skupaj z Veliko Britanijo napovedale propagandno akcijo. ZDA bodo ustanovile informacijske centre, ki naj bi ljudi obveščali o dogajanju v Afganistanu. Tak center pa naj bi ustanovili tudi v Pakistanu.
V Pakistanu 100.000 beguncev iz Afganistana
Od začetka krize v Afganistanu, ki so jo sprožili teroristični napadi v ZDA 11. septembra, se je v Pakistan zateklo že več kot 100.000 afganistanskih beguncev. Največ, približno 65.000, so jih nastanili v že obstoječih begunskih taboriščih na območju Peševarja na severozahodu Pakistana, je danes v Ženevi sporočil Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR).
Po navedbah tiskovnega predstavnika UNHCR se je pritok beguncev na sever Pakistana nenadoma povečal v sredo, ko je afganistansko-pakistansko mejo prečkalo kakih 5000 ljudi. Prejšnji mesec je sicer mejo na teden povrečno prestopilo približno 2500 beguncev.
Na strani talibanov že 2.200 Pakistancev
Pakistanska skrajna islamska stranka, imenovana Gibanje za strogo izvajanje islamskih zakonov (TNSM), je sporočila, da je v Afganistan v petek odšlo kakih 1200 pakistanskih prostovoljcev, ki se bodo pridružili sveti vojni proti ZDA. Skupno število pakistanskih prostovoljcev, ki se bojujejo na strani talibanov, naj bi tako naraslo na 2200. Prostovoljci prihajajo predvsem z območja na meji z Afganistanom in so pripadniki plemena Paštun, največje afganistanske etnične skupine, iz katere prihaja tudi večina talibanov.