
Dobrodelna organizacija Save the Children (Rešimo otroke) trdi, da nekatere institucije silijo ali preslepijo starše, da se odpovedo svojim otrokom. Rezultat tega pa je, da je na milijone otrok prepuščenih na nemilost takim institucijam, v katerih se pogosto soočajo tudi s posilstvi, nasiljem in tihotapljenjem. Organizacija pri tem opozarja, da bi morali biti bolje podprti projekti, ki pomagajo družinam, da same vzgajajo svoje otroke.
V poročilu je tudi zapisano, da sirotišnice v nekaterih državah po svetu dobro služijo. Njihovi upravitelji namreč pogosto dobijo vladne subvencije oziroma jih podpirajo donatorji.
Starši, ki svoje otroke predajo takim institucijam, menijo, da so jim tako zagotovili boljšo prihodnost, organizacija pa opozarja, da se ljudje pri tem pogosto ne zavedajo, da se s tem odpovedo vsem pravnim pravicam do otroka. Pogosto se tudi zgodi, da tisti, ki otroke posvojijo, niso seznanjeni z resnično preteklostjo otroka.
Zbirajo otroke, da bi zaslužili
"Brezobzirne institucije zbirajo otroke, da bi z mednarodno posvojitvijo in tihotapljenjem zaslužile. Ta trend je še toliko bolj prisoten zaradi dejstva, da nekatere zasebne institucije dobivajo denar na podlagi števila otrok, ki jih imajo v skrbništvu. Zato se zavzemajo, da bi jih imeli v skrbništvi čim več," so zapisali v poročilu.
"To, da otroci v sirotišnicah nimajo staršev, je mit," je še dodala avtorica poročila Corinna Csaky, ki tudi opozarja, da je večina otrok v takih institucijah zato, ker njihovi starši nimajo denarja, da bi jih nahranili, oblekli in jim zagotovili izobrazbo.
Poročevalec britanske medijske hiše BBC iz Kenije Will Ross pa trdi, da tam zaradi revščine veliko otrok živi na ulici. Nekatere organizacije so nekaj teh otrok spravile z ulic, vendar ob tem prihajajo poročila o nečloveškem ravnanju z njimi. Vladne organizacije tudi priznavajo, da taki domovi pogosto niso primerno vodeni.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.